banner39

Dağlık Karabağ için görüşmeler sürecek

AGİT, Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanlarını yeniden buluşturmaya çalışacak

Asya 06.01.2016, 11:49 06.01.2016, 12:07
Dağlık Karabağ için görüşmeler sürecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu ABD’li eş başkanı James Warlick bir yıl aradan sonra Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının Bern toplantısının çok önemli olduğunu söyledi.

Azeri Trend ajansına konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Warlick, “Bern toplantısında taraflar çatışmaları önlemek ve sorunun çözümü hakkında görüş alış verişinde bulundular. Minsk grubu eş başkanları şiddet riskini azaltmak, çatışmalar durdurmak konusunda anlaşmaya varmak ve Dağlık Karabağ "toplulukları arasındaki diyalogu teşvik etmek için” iki ülkenin dışişleri bakanları ile çalışmaları devam ettirecekler” dedi.

Amerikalı diplomat Dağlık Karabağ sorunu konusunda ülkesinin pozisyonun değişmediğini ve bölgedeki çatışmalara kalıcı bir çözüm bulmak için AGİT Minsk Grubu çabalarını desteklemeye devam edeceğini vurguladı. Warlick, "Biz taraflara önümüzdeki zirve toplantısında yapıcı bir yaklaşım içinde olmalarını ve sorunun çözümünde ilerleme sağlamak için fırsatı kullanmalarını teklif ediyoruz"dedi.

2015 yıl 19 Aralıkta İşviçre’nin başkenti Bern’de Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ve Serj Sarkisyan AGİT Minsk Grubu eş başkanları ve iki ülke dışişleri bakanlarının katılımıyla bir araya gelmişlerdi.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?