Davutoğlu ve Lavrov'dan 'Cenevre' çağrısı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İran ve Suriye konusunda konuştu

Davutoğlu ve Lavrov'dan 'Cenevre' çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de krizin çözülmesi için Cenevre'de ikincisi planlanan konferansın bir an önce toplanması çağrısında bulundu.

Mayıs ayında ABD ve Rusya'nın öncülüğünde yapılması planlanan konferans Kasım sonuna ertelenmişti. Suriye lideri Beşşar Esad'ın geçiş hükümetinde yer alması konusunda mutabakat sağlanamadığı için zirve ile ilgili somut adımlar atılamıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın muhalefeti Esad'lı geçiş hükümeti konusunda ikna etmeye çalışmasını eleştirirken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da zirvenin gecikmesine ön koşul ortaya koyan muhalefetin neden olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada iki bakanın telefon görüşmesinde, 21-22 Kasım tarihlerinde iki ülke arasında ortak bakanlar kurulu gibi çalışan Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) dördüncü toplantısı çerçevesinde ikili ilişkilerde temel konuları ele aldıkları kaydedildi.

Suriye'de mevcut durumla ilgili fikir teatisinde bulunduğu belirtilen açıklamada, "Bakanlar Suriye hükümeti ve muhalefette yer alan dini, etnik ve siyasi tüm grupların temsilcilerinin de katılımı ile Cenevre-2 barış konferansının bir an önce toplanması konusunda çabaların yoğunlaştırılmasına vurgu yaptı." ifadesi yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 17:50
banner53
YORUM EKLE

banner39