Davutoğlu'ndan G20'de yoğun Suriye trafiği

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Kore, Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları ile Suriye krizi konusunda ikili görüşmelerde bulundu.

Davutoğlu'ndan G20'de yoğun Suriye trafiği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya’nın kültür başkenti St. Petersburg’da gerçekleşen G20 zirvesi çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Kore, Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları ile Suriye krizi konusunda ikili görüşmelerde bulundu.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-Se ile Konstantinovski Sarayı bahçesinde bulunan özel toplantı salonunda bir araya gelen Davutoğlu, toplantının başında görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Güney Kore Dış İşleri Bakanının ismini söyleyerek doğru telaffuz edip etmediğini soran Davutoğlu, evet cevabı alması üzerine, “Biz Türkler ve Korelliler dil olarak kuzeniz. O yüzden telaffuz etmek zor değil.” dedi. Bunun üzerine Yun Byung-Se gülümsedi. Ardından iki ülke dışişleri bakanları basına kapalı olarak toplantıya devam etti.

Davutoğlu ikinci görüşme olarak Alman mevkidaşı Guido Westerwelle ile bir araya geldi. Toplantının başında Westerwelle ve Davutoğlu birbirlerinin hatırını sordu. Gazetecilerin salondan görüntü almasının ardından iki bakan toplantıya başladı.

Türkiye’nin Suriye konusunda tezlerini anlatmak için yoğun diplomasi trafiğini sürdüren Bakan Davutoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile bir araya geldi. Toplantı başında Fabius, Davutoğlu’na, Suriye, Mısır veya Filistin konularını görüşebileceklerini kaydetti. Bakan Davutoğlu ise Fabius’un önerisini kabul ederek toplantıya başladı. Daha sonra toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun G20 zirvesi sürecinde diğer ülkelerin dışişleri bakanlarıyla da bir araya gelmesi bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 20:35
banner53
YORUM EKLE

banner39