banner39

Demokrasi için Arakan'da katliama göz yumulmuş!

Devlet Başkanı Thein Sein, Müslümanlara yapılan saldırılarla ilgili olarak ilk etapta güç kullanımına başvurmama nedeninin, ülkedeki demokratik sürece zarar vermemek olduğunu söyledi

Asya 28.03.2013, 15:49 28.03.2013, 16:44
Demokrasi için Arakan'da katliama göz yumulmuş!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein, ülkedeki şiddetin önüne geçmek için, gerektiği takdirde güç kullanabilecekleri uyarısında bulundu.

Thein Sein, televizyonda yayımlanan konuşmasında, "Normalde sorunları çözmek için güç kullanma taraftarı değilim, ancak insanların hayatını ve malını korumak için, son çare olarak bunu yapmakta tereddüt etmem" dedi.

Olaylar sırasında yetkililerin ilk etapta güç kullanımına başvurmama nedenini, ülkedeki demokratik sürece zarar vermemek olduğunu söyleyen Thein Sein, polise, görevlerini kararlılık ve cesaretle, ancak hukuka uygun biçimde yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

Myanmar'daki Budistlerin Müslümanlara yönelik 20 Mart'ta Meikhtila kentinde başlayan saldırıları, bu hafta başka bölgelere de sıçramış, Meikhtila'daki olaylar sırasında en az 40 kişi hayatını kaybetmişti.

Polis, Meikhtila'da ev, dükkan ve camilerin de zarar gördüğü olayların bastırılmasında "hızlı ve kararlı hareket etmedikleri" gerekçesiyle eleştirilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?