banner39

Deprem, Doğu Türkistanlıları birleştirdi

Doğu Türkistan'da meydana gelen depreme Çin makamları erken müdahale etmezken ve Çinliler Uygur karşıtı kampanyalar yaparken afet sonrası Uygur halkı daha sıkı kenetlendi

Asya 18.02.2014, 11:12 18.02.2014, 11:12
Deprem, Doğu Türkistanlıları birleştirdi

Hamit Göktürk/ Dünya Bülteni

Doğu Türkistan’da merkez üssü Hoten vilayetinin Keriye ilçesi olan deprem felaketi ve sonrasında yaşanan gelişmeler bölge halkının dini ve milli duygularının tavan yapmasına ve halkın bir kez daha yeniden kenetlenmesine sebep oldu.

Deprem haberleri devlete ait Tv kanalları ile radyoların Çince yayınlarında flaş haber olarak sürekli duyurulurken, Doğu Türkistan’da yayın yapan Uygurca kanallarda ve resmi sitelerde küçük bir haber olarak yer aldı. Bu durum bölge halkınn tepkisine sebep oldu.

Çince kanallarda depremin şiddeti 7,3 olarak verilirken Uygurca yayınlarda 3,7 olarak verilmesi kafaları karıştırdı. Depremden sonra insani duygulardan yoksun şövenist düşünceli etnik Çinlilerin sosyal medyadan deprem felaketinden büyük memnuniyet duyduklarını, bütün Uygurların yok olmasını istediklerini dile getirmesi Uygur Müslümanları arasında infiale ve nefrete sebep oldu.

Bu tür insanlık dışı görüşlere karşı Çinli yazar Vang Dau Ha gibi bazı aydınlar karşı görüş bildirseler de resmi makamlardan bu konuda bir kınama gelmemesi ve tedbir alınmaması ırkçılık ve milli nefreti görmemezlikten gelme olarak algılandı.

ÇİN YÖNETİMİ DEPREME ERKEN MÜDAHALE ETMEDİ

Çin yönetiminin iki yıl önce Çinlilerin yaşadığı Siçüen’de meydana gelen depremde gösterdiği hassasiyeti Uygur halkına göstermemesi, uluslararası yardım çağrısı yapmaması ve depreme saatler sonra müdahale etmesi de Çin işgal yönetiminin gerçek yüzünü bir kez daha açığa çıkardı. Sosyal medyayı çok iyi kullanan ülke içinde ve diasporada yaşayan Doğu Türkistanlılar ilçe ve kasabalara kadar depremzede kardeşlerine yardım kampanyaları başlattı. “Hepimiz Hoten’liyiz”, “Hepimiz Keriyeliyiz”, “Hepimiz Kaşgarlı, Hepimiz Kumullu aynı zaman’da hepimiz Müslüman Uygur’uz” ve “Hepimiz biriz ve birlikteyiz” sloganlarının kullanıldığı kampanya aralıksız sürdürülüyor.

Depremzedelere yardım etmenin dini vecibe olduğunu ayet ve Hadis-i Şeriflerle dillendiren Wechat ve diğer sosyal medya kullanıcıları ABD, AB, Avustralya ve Türkiye’de de bir araya gelerek çeşitli yardım kampanyaları başlatmış durumda. Uygur Yüksek öğrenim gençliği bölgeye Aşevi açarak kardeşlerine sıcak yemek vermeyi düşünüyor.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?