Doğu Türkistan'da aslında ne oluyor?

Ali Sibir, Doğu Türkistan'da Çinlilerin Uygurlara yönelik baskılarının iç yüzünü Dünya Bülteni için kaleme aldı

Doğu Türkistan'da aslında ne oluyor?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'de Ramazan ayının ikinci yarısında Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygur Türklerine yönelik baskıları gündemin ilk sıralarında yer aldı. Uygurlara yönelik ibadet yasağına tepki gösteren bazı gruplar Çinli turistlere saldırmıştı.

Çin'in baskılarının doğru olup olmadığı medyada sıkça tartışıldı. Bir haber ajansı bölgeye muhabir göndererek olayı yerinde inceledi fakat ortaya konulan haber tatmin edici değildi.

İki yıl boyunca akademik araştırmalar için Çin'de bulunan Ali Sibir, burada azınlıkları inceledi, konuyla ilgili projelerde yer aldı. Program çerçevesinde Doğu Türkistan'da da aylarca kalan Sibir, izlenimlerini Dünya Bülteni için kaleme aldı.

Sibir yazısında Uygurlar ve Han Çinlileri arasında ciddi gerginlikler bulunduğunu belirterek aniden ciddi çatışmaların yaşandığını kaydediyor. Yazar, Doğu Türkistanlıların havaalanlarında farklı muameleye tabi tutulduklarını hatta restaurantlarda bile farklı uygulamalara maruz kaldıklarına şahit olduğunu söylüyor.

Sibir'in yazısındaki bir diğer dikkat çekici konu ise yurtdışına çıkan Uygurların adım adım izlendiği ve bölgeye döndükten sonra sorgulanması. Yazar, sorgulamada şüphelilerin önüne yurtdışında yaptıkları her şeyin belgeleri ile konulduğunu belirtiyor.

ALİ SİBİR'İN DİKKAT ÇEKİCİ YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 21:13
banner53
YORUM EKLE

banner39