banner39

Doğu Türkistan'da Çin'e rağmen yardımlar sürüyor

Doğu Türkistan'daki şiddetli depremden sonra Çin'in tüm engellemelerine rağmen Uygur halkı depremzede kardeşlerine yardım ediyor...

Asya 21.02.2014, 16:06 21.02.2014, 16:13
Doğu Türkistan'da Çin'e rağmen yardımlar sürüyor

Hamit Göktürk/ Dünya Bülteni

Doğu Türkistan’in Hoten Vilayeti, Keriye  ilçesinde 12 Şubat’ta meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremin ardından, ülke çapında yürütülen yardım kampanyaları Çin’in engellemelerine rağmen devam ediyor.

Çin işgal yönetiminin depremi  önemsiz göstererek geçiştirmeye çalışması, çeşitli  bahaneler ve yaptırımlar öne sürerek, Uygur halkının depremzede  kardeşlerine  yardım etmesinin önünde engeller çıkarması  da yardımların büyümesi ve hızlanmasını önleyemedi. Urumçi’de hayırseverlerin topladığı malzemeleri taşıyan yardım konvoyu işgal güçlerince  Davançing kasabasında durduruldu. Ancak, Korla şehrinden yola çıkan yardım konvoyu dün bölgeye ulaştı.

Daha çok Uygur işadamları, esnaf ve ticaret erbabının öncülük ettiği depremzedelere yardım kampanyasının koordinesini ise üniversiteli öğrenciler ve gençler yürütüyor.

Daha önceki deprem ve doğal afetlerde   işgal yönetimine teslim edilen yardımların depremzedeler yerine Doğu Türkistan’a getirilen Çinli göçmenlere dağıtlmasını, resmi görevlilerin bu yardımları zimmetine geçirerek birden bire zengin olduklarını gören halk, yardımları bu sefer bizzat kendileri dağıtma yolunu tercih ediyor. Yönetimin yardımları yerel Komünist Partisi yöneticilerine teslim etmeleri ve bunlar aracılığı ile dağıtılması talebine yardımseverlerin  uymadığı ve itibar etmediği  bildiriliyor.

Yardım kampanyalarının  ülke çapında ve  hız  kesmeden  yürütülmesi işgal yönetimini engelleme ve tedbirler alma noktasında çaresiz bırakıyor. İşgal yönetimi yeni toplumsal olayların patlak vermesi  endişesi ile müdahale etmiyor.  

ABD merkezli Hür Asya Radyosu’nun bildirdiğine göre, sadece Korla şehrinde son iki günde 50 bin yen (8 bin 500 dolar) nakit, 430 çuval pirinç ve 630 teneke yemeklik yağ halka elden ulaştırıldı.

Korla şehrinden gelen yardım konvoyunun  ve yardım dağıtım ekibinin önüne asılan Uygurca şu dörtlük Müslüman Uygur halkının duygularını çok güzel ifade ediyor.

Uluğ Allah Panahtır Sanga (Ulu Allah  sığınaktır sana)
Meyuslenme des turgin Uygur (Meyus olma, ayağa kalk Uygur)
Kirindişing kalkandır sanga (Kardeşlerin kalkandır sana)
Mağrur yaşa, aman bol Uygur  (Onurlu yaşa, aman ol Uygur)

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?