banner15

Doğu Türkistan'da peçe ve burkaya hapis cezası

Çin kabul ettiği yeni yasayla kadınlara peçe giydirenlere ya da giymelerine engel olmayanlara üç yıla kadar hapis cezası evrecek

Doğu Türkistan'da peçe ve burkaya hapis cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin’de hanımlarına peçe ve burka gibi yüzü örten kıyafetleri zorla giydirenler veya giymelerine engel olmayanlara hapis cezası verilecek.

BBC radyosunun haberine göre, Çin'de kabul edilen yeni yasa, burka ve peçe ‘radikalliğin simgesi kıyafet’ olarak tanımlanıyor ve kadınlara bunları zorla giydirenlere ya da giymelerine hapis cezası öngörüyor. Yeni yasa 30 Ekim tarihinde kabul edildi.

Yasanın açıklamasında birilerini terörizm, aşırıcılık ve radikal İslam ile ilişkili giysi giymeye veya aksesuar takmaya zorlamanın yasaklandığı bildirildi.

Kanunda hangi çeşit kıyafetlerin aşırılık olarak değerlendirileceği belirtiliyor ve bu suçtan yakalananlara üç yıla kadar hapis cezası verileceği belirtiliyor.

Uzmanlara göre bu yasa Çin'in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yönelik. Çünkü bu bölgede Müslüman kadınlar İslami geleneklere uyarak sadece gözlerini açık bırakan peçe takıyor.

Bu yıl Ocak ayında Doğu Türkistan’da yerel mahkeme Müslüman kadınlara kamuya açık yerlerde burka ile bulunmayı yasaklamıştı.

2014 yılında ise Urumçi’de bir Müslüman sakalını tıraş etmediği ve hanımını peçesiz gezmeye ikna etmediği için iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 15:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35