banner39

Doğu Türkistan'daki katliamın ayrıntıları belli oldu

Doğu Türkistan'da geçtiğimiz hafta bir eve baskın yapan Çin işgal polisi, dört kişiyi öldürürken 8'i çocuk, 2'si kadın 10 kişiyi tutukladı

Asya 12.03.2012, 15:25 12.03.2012, 15:33
Doğu Türkistan'daki katliamın ayrıntıları belli oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Son  günlerde Doğu Türkistan'da meydana gelen şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. Korla İlinin  Tovorçı Köyünün yakınındaki bir evde yaşayan  toplam 8'i çocuk 2'si Kadın toplam 14 kişinin yaşadığı bir ev, 8 Mart gece saat 03'te   Polis timi ve Çin İşgal ordusuna mensup askerler tarafından kuşatıldı. 2 saat devam eden saldırıda evde bulunan dört Müslüman Uygur öldürüldü. Sağ yakalanan 2'si kadın  8'i çocuk toplam 10 kişi  tutuklandı.

ABD'den yayın yapan Hür Asya Radyosunun Korla Emniyet Müdürlüğü Asayis kısım yetkilisi  Gulamcan adlı şahısla yaptığı görüşmede olay doğrulandı. Adı geçen Gulamcan isimli şahıs kendisinin de bu operasyona bizzat katılarak yönettiğini ifade etti. Kargalık olaylarının devamı  olabilecek bir eylem yapılacağı yolunda kendilerine gelen bir ihbar üzerine gece  saat 02.00'da operasyona başladıklarını, ateş açarak eve giren polislerin  ellerinde  balta ve  bıçaklar bulunan 4 genci vurarak öldürdüklerini ifade etti. Çatışmalarda bir polis'in balta ile elinden yaralandığı bildirildi. Gukamcan, muhabirin direnişçilere teslim olmaları yönünde neden çağrı yapılmadığı sorusunu ise cevapsız bıraktı.

Korla Tovorçı olayı son 13 günde  meydana gelen ve ölümle sonuçlanan ikinci olay oldu.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?