Doğuştan diplomat bir Şeyhülislam

Osmanlı’nın Filipinler Şeyhülislamı Muhammed El-Vecih El-Geylani’nin, New York’a gittiğinde yaptığı açıklamanın yer aldığı gazete küpürü sosyal medyadan paylaşıldı

Doğuştan diplomat bir Şeyhülislam

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Akademik çalışmalar yürüten Işıl Acehan, Osmanlı’nın Filipinler Şeyhülislamı Muhammed El-Vecih El-Geylani’nin, New York’a gittiğinde yaptığı açıklamanın yer aldığı gazete küpürünü sosyal medyadan paylaştı.

“BU GÖKDELENLERDEN EZAN OKUMAK GÜZEL OLURDU

Acehan, küpüre şu notu düştü:

“Osmanlı’nın Filipinler Şeyhülislamı Muhammed El-Vecih El-Geylani’nin 1915’te New York Konsolosluğu ve New York, Manhattan’daki camiimizi ziyareti.

Manhattan’ın gökdelenlerine bakıp, ‘Bu gökdelenlerden ezan okumak güzel olurdu’ diyor...

‘Hz. Muhammed’in soyundan gelmesine rağmen, bir Anglo-Saxon kadar beyaz tenli’ demiş gazete.

‘İngilizce dâhil birkaç dili çok iyi konuşabilen, doğuştan bir diplomat’ diye yazmışlar...

‘His Imperial Majesty’s Secretary of Shiekh-ul-Islam’ demişler. Şeyhülislam Bakanı.

Aynı şekilde 1910’da ABD’ye gönderilen Osmanlı New York İmamı, İngilizce ve Rusça en iyi olmak üzre bir kaç dil konuşuyor.

Onun hakkında çıkan yazıda ‘onu günlük hayatta gördüğünüzde bir Alman bilim adamı zannedebilirsiniz’ yazıyor. Osmanlı çökerken bile böyle yetişmiş insanı var.”

Filipinler'de Teşkilat-ı Mahsusa mensubu bir Şeyhülislam

Osmanlı'nın Filipinler'e gönderdiği Şeyhülislam Vecihi Efendi'nin Amerikalıların talimatlarına uyması yönündeki beklentilerinin aksine Filipinler'e giderken ve oraya ulaştığında ''Teşkilat-ı Mahsusa'' adına faaliyet gösterdiğini, Amerikalıların istediklerini yerine getirmediği dile getiriliyor, Muhammed Vecihi'nin Filipinler'e varana kadar Endonezya'da, Malezya'da ve Seyhan'da konuşmalar yaptığı ifade ediliyor.
Muhammed Vecihi'nin Filipinler'de üç yıl Şeyhülislamlık yaptığı, Vecihi'nin görevi sırasında Sulu Adaları'nda bir cami inşa ettirdiğini, bu camide halife için hutbeler okunduğunu ve bu ülkeye giderken yanında Seydişehirli Mahmud Esad Hoca'nın hazırladığı bir nasihatnameyi götürdüğü belirtiliyor.

Nasihatname'de, ''İlk olarak 'Biz hilafet merkezi olarak sizinle ilgiliyiz, size sahip çıkacağız ve her isteğinizi karşılamaya hazırız' mesajına yer veriliyor. İkinci olarak fanatik davranmaktan kaçınmaları ve farklı din mensupları ile iyi geçinmeleri nasihat ediliyor'' ifadeleri bulunuyor.


 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 13:23
YORUM EKLE

banner39