banner39

Dünya Japonya için alarmda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetim Teşkilatı'nın (UCLG) Japonya'daki deprem için olağanüstü toplantı yapabileceğini söyledi.

Asya 11.03.2011, 16:11 11.03.2011, 16:11
Dünya Japonya için alarmda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunami ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başkan Topbaş Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetim Teşkilatı (UCLG) başkanı sıfatıyla olağanüstü toplantı yapılarak Japonya'ya nasıl destek olunacağına karar verileceğini söyledi.

Başkan Topbaş konuşmasını söyle sürdürdü: "Japonya deprem riskini çok fazla taşıyan bir ülke olduğundan çok ciddi önlemlerin alındığı bir ülke. Bize gelen son bilgilere göre 50 civarında kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda da insanın kayıp olduğundan bahsediliyor. Bu deprem aynı zamanda son 140 yılın en büyük depremi olarak kabul ediliyor. Bu konuyla ilgili olarak özellikle UCLG başkanı olarak sekretaryamı aramak suretiyle olağanüstü toplantı yapabiliriz. Buraya nasıl destek vereceğimizi en azından oradaki sıkıntılara ve problemlere nasıl el uzatabileceğimiz konusunda hazırlık yapılmasını istedim. Şuanda hazırlıklar yapılıyor. İnsan oğlunun neresinde olursa olsun geçirdiği bu tip afet ve sıkıntıları hep beraber çözme yolunda adım atmamız gerekiyor."

Başkan Topbaş, "İstanbul'dan nasıl bir yardım olacak?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Bunu değerlendireceğiz. Hem İstanbul Belediye ölçeğinde hem sorumluluğunu taşıdığım Dünya Belediyeler Birliği Başkanı olarak ve bütün Belediyelerle hangi boyutta nasıl bir yardım gerekiyorsa çalışmalar yapmasını istedim arkadaşlardan. Bana dönecekler. Diğer belediye başkanlarıyla en azından bir iletişim ağıyla birbirimizle temas etmek suretiyle deprem üzerine çalışacağız." dedi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?