banner39

Dünyanın en büyük asma köprüsü açılıyor-FOTO

Çin'de yapılan dünyanın en büyük asma köprüsü Anzhaite önümüzdeki hafta trafiğe açılıyor

Asya 04.04.2012, 12:49 04.04.2012, 16:21
Dünyanın en büyük asma köprüsü açılıyor-FOTO

Çin'in Hunan eyaletinde bulunan dünyanın en büyük asma köprüsü bu hafta trafiğe açılıyor. Köprüde yalnızca motorlu taşıtlar için şeritler bulunmuyor. Yayalar için yapılan yol sayesinde köprüden geçenler de bu eşsiz manzarayı izleyebilecek.

Cişou şehrinde bulunan Anzhaite Asma Köprüsü bu hafta trafiğe açılıyor. 335.9 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek köprüleri arasına giren Anzhaite'nin uzunluğu da 1175.9 metre.

İnşaatı Ekim 2007'de başlayan köprünün açılmasıyla, Hunan'ın trafik yükünün hafifletilmesi hedefleniyor. Bulutların arasındaki köprüden geçen sürücüler, Dehang Kanyonu'nun eşsiz manzarasını izleyecekler.

Geceleri 1888 ışıkla aydınlatılacak olan köprü, iki dağ sırasını birbirine bağlayan ışık bir kemeri gibi görünecek.

HEM TAŞITLARA HEM YAYALARA

Köprüde yalnızca motorlu taşıtlar için şeritler bulunmuyor. Yayalar için yapılan yol sayesinde köprüden geçenler de bu eşsiz manzarayı izleyebilecekler.

Cişou-Çadong otoyolunun kilit noktasında bulunan köprü, 24 metre genişliğe sahip. Çin, dünyanın en uzun köprüsüne de ev sahipliği yapıyor. Danyang Kunşan Büyük Köprüsü 164 kilometre uzunluğunda. Köprü, iki yıl önce Pekin-Şangay arasındaki yüksek hızlı tren hattı için inşa edildi.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü