Dünyanın en büyük seçimleri başladı

Hindistan'da bugün başlayan ve dünyanın en büyük seçimi olarak bilinen genel seçimler yaklaşık 1 ay sürecek, seçimlerde 815 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor

Dünyanın en büyük seçimleri başladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünyanın en büyük ve en uzun süreli seçimi, Hindistan'da başladı.

Hindistan Seçim Komisyonunun açıklamasına göre bir aydan uzun sürecek seçimin ilk aşamasında ülkenin kuzeyindeki Assam ve Tripura eyaletlerinde bulunan 6 seçim bölgesinde oy kullanılacak. Geçimini çay üretiminden sağlayan Assam eyaleti ile komşusu Tripura'daki seçimlerde iktidardaki Kongre Partisi ile muhalefetteki Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) yanı sıra çok sayıda küçük bölgesel parti yarışıyor.

Ülkenin kuzeydoğu bölgesinde eylemlerde bulunan silahlı ayrılıkçı gruplar, şimdiye kadar seçimleri boykot edeceklerine dair herhangi bir açıklama yapmadı. Bölge, daha önceki seçimlerde ayrılıkçı grupların boykotlarına sahne olmuştu.

9 aşamada yapılacak seçim, 12 Mayıs'ta sona erecek. Seçim sonuçlarının 16 Mayıs'ta açıklanması bekleniyor.

Adaylar, seçim kampanyalarında yolsuzluk, yüksek enflasyon, işsizlik gibi sorunları dile getirdi. Seçimde toplam 815 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor. Seçmen sayısı, son seçimin yapıldığı 2009'dan bu yana yaklaşık 100 milyon arttı.

ANKETLER NDA'YI İŞARET EDİYOR

İngilizce yayın yapan NDTV kanalı ile Hansa Araştırma Şirketi tarafından yapılan anketlere göre BJP'nin liderliğindeki Ulusal Demokratik İttifak'ın (NDA) parlamentoda 259 sandalye kazanması bekleniyor. Bir partinin, 543 sandalyeli parlamentoda tek başına iktidar olması için 272 milletvekili çıkarması gerekiyor. BJP'nin başında Hindu milliyetçi lider Narendra Modi bulunuyor.

Kongre Partisi önderliğindeki Ulusal Yenilikçi İttifak'ın (UPA) ise 123 milletvekili çıkarması bekleniyor. Kongre Partisi ve UPA, 2004 yılından bu yana iktidarda bulunuyor. Başbakan Manmohan Singh, tekrar aday olmayacağını açıklamıştı. Kongre Partisi'nin liderliğini Rahul Gandi yapıyor.

Eyaletlerdeki küçük partilerin de bu seçimde sandalye sayısını 161'e çıkarması bekleniyor.

İLKLERİN SEÇİMİ OLACAK

Hindistan Seçim Komisyonu, seçim için tüm hazırlıkların yapıldığını, halkın oy kullanmak için ilk kez Elektronik Oy Makinelerini kullanacağını açıkladı.

1999 yılında kendi teknolojisi olarak geliştirdiği 'Elektronik Oy Kullanma Makinası'nı 2004 yılında bütün Hindistan’da uygulamaya başlayan ülke bu yönüyle de gurur duyuyor.

Seçmenler, yine ilk kez "Yukarıdakilerden Hiçbiri" tuşuna basarak adayları reddetme hakkına da sahip olacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 12:48
banner53
YORUM EKLE

banner39