Dünyanın en uzun tren seyahati Çin'den başladı|HARİTA

Çin'den 82 vagonlu bir yük treni 18 Kasım günü dünyanın en uzun tren yolculuğunu gerçekleştirmek üzere Madrid'e doğru yola çıktı

Dünyanın en uzun tren seyahati Çin'den başladı|HARİTA

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın en uzun tren seyahatini gerçekleştirecek olan yük treni Çin'den hareket etti. 18 Kasım günü Çin'in önemli ticaret limanlarından biri olan Liwu kentinden yola çıkan tren, yaklaşık 21 gün sürmesi öngörülen bir seyahatin ardından İspanya'nın başkenti Madrid'e ulaşacak. 

Yiwu'dan yola çıkan yük treni 82 vagon taşıyor. Trenin seyahat edeceği güzergah 11 bin 483 kilometre uzunluğunda. Bu uzunluk, Rusya'daki ünlü Trans-Sibirya trenyolundan daha fazla. 

Yiwu Çin'in en büyük toptan satış merkezi olarak biliniyor. Bu kentten dünyaya ihraç edilen ürünlerin yelpazesi oldukça geniş. Dünyanın pek çok yerinden müşteriye ürün satan Yiwu'nun müşterilerinin büyük bölümü Araplar'dan oluşuyor. 

Yiwu-Madrid trenyolu hattının, Çin'in açıkladığı kıtalararası kara ticareti projelerinin önemli bir parçası olduğu belirtiliyor. Çin yönetimi tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde yeni bir trenyolu inşa edeceğini açıkladı. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, bu preojeye 40 milyar dolarlık bir bütçe ayırdıklarını duyurdu. Çin, İpek Yolu güzergahında yeniden büyük bir ticaret faaliyeti başlatmaya ve İpek Yolu'nu yeniden canlandırmaya çalışıyor.

Çin, dünya ticaretinin merkezinde bulunuyor, Çin'in dünyaya yaptığı ihracatın çok büyük bir bölümü deniz yoluyla taşınıyor. Çin, deniz yolu üzerindeki bu yükü yeni güzerhahla birlikte önemli ölçüde demir yoluyla paylaştırmayı planlıyor. 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 17:38
banner53
YORUM EKLE

banner39