Duterte, Boracay adasını turistlere yasakladı

Filipinlerin beyaz kumlarıyla ünlü Boracay tatil adasının, çöplük haline dönmesi sebebiyle altı aylığına turist girişlerine kapatılacağı bildirildi.

Duterte, Boracay adasını turistlere yasakladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler'in en güzel tatil adası olarak bilinen Boracay altı ay boyunca turizme kapatıldı.

Beyaz kumlarıyla tatilcilerin gözdesi olan Boracay'ın yoğun turist akını sonrası çöplük haline gelmesi üzerine hükümet sert bir karar alarak bölgeyi turistlere altı aylık süre ile kapattı. Boracay'ın altı aylık kapatılması sürecinden yaklaşık 500 turizm işletmecisi etkilenecek.

Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte 26 Nisan 'da Boracay'ın turist girişlerine kapatılması talimatını verdi. Kararı Cumhurbaşkanı sözcüsü Harry Roque dün gece geç saatlerde sosyal medya Twitter hesabından duyurdu.

Karar, her yıl adada yaklaşık iki milyon kişiye hizmet veren hareketli turist ticaretinin bir parçası olarak binlerce çalışanın geçimiyle ilgili soruları gündeme getiriyor.

Boracay, geçtiğimiz yıl yıllık toplam 56 milyar peso (1.07 milyar $) gelir elde eden 500 turizm işletmesine sahip. 500'den fazla otel ile Boracay, yeni projelerde çalışan 11 bin inşaat işçisi dışında 17 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Ancak Duterte şubat ayında küçük adadaki otel, restoranlar ve diğer işletmelerin kanalizasyonlarının pis sularını doğrudan denize dökerek sahili çöplüğe çevirmesi sonrası sert tedbirler alacağını açıklamıştı.

Çevre bakanlığı, 195'den fazla işletme ve 4 binden fazla konutun kanalizasyon hatlarına bağlı olmadığını söyledi. Şubat ayında hükümet, toplam 300 işyerinin, çevre düzenlemelerini ihlal ettiği için 51 kişinin zaten resmi uyarıları aldığı 1.000 hektarlık (2.470 dönümlük) adadaki sağlık ve diğer suçlar için değerlendirmeye alındığını söyledi.

Çevre Bakanlığı Müsteşarı Jonas Leones geçen ay AFP'ye verdiği demeçte havayolu şirketlerinin ve feribotların Boracay hizmetlerini askıya almasının gerekebileceğini belirtti. Leones turizm adası ile ilgili, "Bir önceki güzel durumuna geri getirmek için demir yumruk gerekiyor. Bu geçici bir şey olacak" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 16:28
banner53
YORUM EKLE

banner39