banner39

Duterte, Obama'dan Moro için özür bekliyor

Filipinler lideri Duterte 1906 yılında Filipinler'in Moro bölgesindeki ABD katliamı için Obama'dan özür bekliyor

Asya 07.09.2016, 12:19 07.09.2016, 12:19
Duterte, Obama'dan Moro için özür bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin "ABD hala yüzyıl başındaki katliamlarından ötürü özür dilemedi" sözü ile ABD askerlerinin 1906 yılında Filipinler'in Moro bölgesinde gerçekleştirdiği katliamı kast ettiği anlaşıldı.

Pazartesi günü Reuters haber ajansına bir açıklama yapan Duterte, ABD Başkanı Barack Obama ile ASEAN Zirvesi'nde yargısız infazlar konusunda ne konuşulacağının sorulması üzerine "ABD önce yüzyılın başında Filipinler'de yapılan katliamların hesabını versin. Bu konuda hala özür gelmedi" demişti.

Sunstar gazetesi, Duterte'nin bu sözleri ile ABD'nin 1906 yılında Solo adasındaki Bud Dojo kraterinde saklanan 600 Müslümanı katletmesi olarak bilinen Moro Krater Katliamı'nı kast ettiğini belirtti.

Duterte, açıklamasında Filipinler'in artık ABD sömürgesi olmadığı, Filipin halkının buna karşı geçmişte çok mücadele verdiğini ve sadece özgür Filipinler Cumhuriyeti halkına hesap vereceğini de söyledi. Duterte, Obama'nın katliamdan dolayı özür dilemesi durumunda, kendisine yönelteceği soruları cevaplayacağını da belirtmişti.

MORO KATLİAMI

​ABD, 1898'de İspanya ile anlaşma yaparak 20 milyon dolar karşılığında sömürgesi "Filipinleri satın almış", ancak Filipin halkı anlaşmaya karşı çıkmıştı. 1902'de dönemin ABD Başkanı Theodore Roosevelt, Filipinler'de savaşın sona erdiğini duyurmuş, ancak bunun Moro halkını kapsamadığını bildirmişti. Moro halkından Jolo kabilesinin ABD yönetimini kabul etmemesi üzerine, 1906'da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 600 kişi öldürülmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?