banner39

Duterte: Tarih Avrupalıların günahlarıyla dolu

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin uyuşturucuyla mücadelede uyguladığı yöntemler Avrupa Birliği'nin de tepkisini çekmişti. Duterte, Avrupa Birliği'ni de sert sözlerle eleştirdi. Duterte, tarih kitaplarının Avrupalıların günahlarıyla dolu olduğunu söyledi.

Asya 28.10.2016, 12:47 28.10.2016, 12:47
Duterte: Tarih Avrupalıların günahlarıyla dolu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği yetkililerinin, Filipinler'deki uyuşturucu ile mücadele konusunda eleştirilerde bulunmasının ardından Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, "Tarih Avrupalıların günahlarıyla dolu" dedi.

 

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Avrupa Birliği'ne üye ülkeleri ikiyüzlülükle suçladı.

Filipinli lider, ülkede uygulamaya konulan uyuşturucuyla mücadele çalışmalarına Avrupa Birliği'nin tepki gösterdiğini hatırlattı ve ardından "bunu günahlarının kefareti olarak yapıyorlar" ifadesini kullandı.

Davao kentinde yerel hükümet yetkilileriyle bir araya gelmeden önce kameraların karşısına geçen Duterte, geçmişte Avrupalı güçler tarafından Filipinlilere karşı gerçekleştirilen insan hakları ihlallerini anımsatarak "Avrupa Birliği ülkeleri iki yüzlü. Tarih kitaplarında, ansiklopedilerde geçen olaylara bakın. Hepsinde onlar var. Şimdi kalkmış beni kınıyorlar. Amerika ve Avrupa'nın çürük yumurtalar diye düşündüğü filipinlileri öldürmesi eski bir mesele ve gelmiş insan haklarından bahsediyorlar" dedi.

Avrupa Birliği, önceki hafta, Filipinler hükümetine yönelik, "yargısız infazlara ve cinayetlere bir son vermesi" çağrısında bulunmuştu.

Duterte'yi hedef alan kararda, "Devlet Başkanı Duterte, uyuşturucu tacirlerini ve adalete karşı koyanları öldüren vatandaşların ve güvenlik güçlerinin peşine düşmeyeceğini alenen belirtmiştir" ifadesi yer alıyordu.

Duterte ise ülkede uyuşturucu ticareti yapan çetelerle mücadelenin altı ay daha uzatıldığını kaydederek, uyuşturucu kaçakçılığı sorununun, bu kadar büyük bir mesele olacağını tahmin etmediğini, asıl mücadelenin uyuşturucu çetelerinin devlet içindeki yapılanmalara karşı gerçekleştirileceğini belirtmişti.

Uluslararası Af Örgütü, 2015'te, Duterte'nin kontrolündeki "ölüm mangalarının" bölgedeki 700 kişinin yargısız infazından sorumlu olduğunu iddia etmişti.

Rodrigo Duterte, Mayıs ayında Devlet Başkanı seçildikten sonra yaptığı konuşmada, silahı olan halktan, "adalete karşı koyan uyuşturucu kaçakçılarını öldürmelerini" istedi.

Ülkede işlenen suçlara karşı verdiği kanlı savaşta kendisine yardımcı olan Filipinlilerin ödüllendirileceğini dile getiren Duterte, her uyuşturucu baronu için yaklaşık 320 bin lira ödül vadetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
25
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?