banner39

Duterte'den yabancılara araştırma yasağı

Duterte tarafından yabancıların su altı araştırmalarının sonlandırılması talimatı verildi

Asya 06.02.2018, 13:44 06.02.2018, 13:44
Duterte'den yabancılara araştırma yasağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkenin kuzeydoğusundaki su altı bölgesinde yabancıların yürüttüğü tüm bilimsel araştırmaların durdurulması talimatını verdi.

Tarım Bakanı Emmanuel Pinol, yaptığı açıklamada, dün akşam kabine toplantısında konuşan Duterte'nin, hükümetin "Philippine Rise" (Filipinler Denizaltı Yükseltisi) olarak adlandırdığı "Benham Rise" su altı bölgesinde yabancı bilim adamlarının çalışmalarının sona erdirilmesi emrini verdiğini belirtti.

Duterte'nin, yabancı gemilerin varlığını kontrol etmek için bölgeye donanma gemileri ve hava kuvvetlerine ait uçakların gönderilmesini istediğini aktaran Pinol, Devlet Başkanı'nın "Philippine Rise bizimdir ve bu bölgenin herkese açık olduğu fikri, bu açıklamayla birlikte sona ermelidir." ifadelerini paylaştı.

Filipinler Haber Ajansının (PNA) haberine göre de Devlet Başkanlığı Sözcüsü Harry Roque, Duterte'nin yabancı araştırmacılara verilen tüm lisansların iptal edilmesi emrini verdiğini doğruladı.

"Bundan böyle bu tür bilimsel araştırmalar yürütmek isteyen yabancı şirketlerin, kurumlar arası başvuruda bulunması ve ulusal güvenlik danışmanından onay alması gerekiyor. Mevcut lisanslar iptal edildi." diye konuşan Sözcü Roque, Duterte'nin, "Philippine Rise bölgesindeki egemenlik haklarımız sorgulanmaz olduğundan şu an itibariyle burayı kimseyle paylaşmamıza gerek yok." sözlerini paylaştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?