banner39

Ebu Seyyaf, Endonezyalı gemicileri serbest bıraktı

Ebu Seyyaf grubu Filipinler'de kaçırdığı 10 Endonezyalı gemiciyi serbest bıraktı

Asya 02.05.2016, 08:56 02.05.2016, 08:56
Ebu Seyyaf, Endonezyalı gemicileri serbest bıraktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler emniyeti, Ebu Seyyaf grubunun mart sonunda kaçırdığı 10 Endonezyalı gemiciyi serbest bıraktığını bildirdi.

Yerel Inquirer gazetesinin haberine göre, ülkenin güneyinde, Müslümanların çoğunlukta olduğu Sulu eyaletinin polis şefi Wilfredo Cayat, 10 Endonezyalı gemicinin Sulu Valisi Toto Tan'ın evinin önüne bırakıldığını belirtti.

Cayat, gemicileri önce Zamboanga'ya getireceklerini, ardından da Endonezya konsolosluk görevlisine teslim edeceklerini kaydetti.

İsmi açıklanmayan bir kaynak, örgütün rehin tuttuğu gemiciler için istediği yaklaşık 1 milyon dolarlık fidyenin ödendiğini söyledi. Resmi makamlar bu bilgiyi henüz doğrulamadı.

Doğu Kalimantan'daki Banjarmasin şehrinden Filipinler'e kömür taşıyan gemideki Endonezyalı 10 gemici, Ebu Seyyaf tarafından 25 Mart'ta kaçırılmıştı. Gemicilerin çalıştığı şirket, örgütün talep ettiği 1 milyon dolar fidyeyi ödemeyi kabul etmiş ancak Endonezya Devlet Başkanı Widodo fidye ödenmesini reddetmişti.

Filipinler Ordusu rehineleri kurtarmak için operasyonlar düzenlemiş, 18 Filipin askeri ile 5 Ebu Sayyaf örgütü üyesinin öldüğü operasyon başarısız olmuştu.

Ebu Seyyaf, geçen yıl eylül ayında kaçırdığı 2 Kanadalı rehine için 8 milyon Kanada Doları fidye istemiş, Kanada'ya 25 Nisan'a kadar süre vermişti. Rehinelerden John Ridsdel, 26 Nisan'da öldürülmüştü.

Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren Ebu Seyyaf örgütü, rehine olaylarıyla biliniyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?