banner15

Ebu Seyyaf ile bölgesel mücadele edilecek

Devlet Başkanı Duterte, Malezya ve Endonezya'ya Ebu Seyyaf gibi terör örgütlerini takip için ülkesinin kara sularına girme izni verdi

Ebu Seyyaf ile bölgesel mücadele edilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin, Malezya ve Endonezya Deniz Kuvvetlerine, Ebu Seyyaf gibi terör örgütlerini takip için ülke kara sularına girme izni verdiği bildirildi.

Malezya devlet ajansı Bernama'nın haberine göre, Malezya Başbakanı Necip Rezak, iki günlük resmi ziyaret kapsamında ülkede bulunan Duterte ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Filipinler'in Malezya'ya terör örgütü militanlarını takip etmek için kara sularına girme izni verdiğini söyledi.

Endonezya'ya da aynı iznin verildiğini belirten Necip, "Devlet Başkanı Duterte'nin, bu tehditi bertaraf etmek için sunduğu pratik çözümü takdir ediyorum." ifadesini kullandı.

Yıl içinde, Filipinler'in güneyindeki Ebu Seyyaf gibi terör örgütleri tarafından kaçırılan 10 Malezyalıdan 5'inin hala rehin tutulduğunu hatırlatan Necip, "Üç ülkenin savunma bakanları, kararın en kısa zamanda uygulanabilmesi için standart operasyon prosedürünü belirlemek üzere toplanacaklar." diye konuştu.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ağustos ayında 18 yaşındaki bir rehinenin öldürülmesinin ardından orduya Ebu Seyyaf'ı "bitirme" emri vermiş, askerlerle militanlar arasında çıkan ilk çatışmada, 11 Ebu Seyyaf militanı öldürülmüştü.

Filipinler'de ordu ve emniyet yetkililerin ortak hazırladığı tehdit analiz raporuna göre, örgüt ocak-haziran döneminde elinde tuttuğu 14 Endonezyalı ve 4 Malezyalı mürettebatı serbest bırakmak için 7,3 milyon dolar aldı.

Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren terör örgütü Ebu Seyyaf, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor. Örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmak amacıyla Filipinler'in güneyinde şiddete başvuruyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 08:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35