banner39

banner35

Ekonomik güvenlik ve yapay zeka için 500 milyar yen harcayacak

Japonya hükümetinin ekonomik güvenliği artırmak için yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesine 500 milyar yen (4,4 milyar dolar) düzeyinde yatırım yapacağı kaydedildi.

Asya 22.11.2021, 12:29
Ekonomik güvenlik ve yapay zeka için 500 milyar yen harcayacak

Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Japonya, yeni mali teşvik paketi kapsamında ekonomik güvenliğin artırılmasına kaynak tahsis edecek.

Hükümet, uzun vadede ekonomik güvenlik sorunlarıyla mücadele edilmesi amacıyla hacmi 500 milyar yene (4,4 milyar dolar) erişecek mali fon kuracak.

Ülkenin ekonomik güvenliğini korumayı amaçlayan fon vasıtasıyla olası teknolojik çöküntülerin engellenmesi ile yapay zeka yatırımlarının geliştirilmesi ve uygulanması hedeflenecek.

Öte yandan yeni mali teşvik paketi kapsamında, yerel Kovid-19 aşısının üretimi ve yarı iletken çip tedarik sıkıntısına çözümleri hedefleyen projelere de kaynak ayırılacak.

Kyodo, Japonya kamuoyunda, 2018'den beri ABD ve Çin arasında ticari ve gümrük tarife gerilimlerinin, ülkenin ulusal ekonomi güvenliğini etkileyebileceği yorumlarının yapıldığına dikkati çekti.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?