Endonezya Avustralya ile ilişkilerini dondurdu

Önceki gün ortaya çıkan dinleme skandalından sonra Endonezya, Avustralya ile tüm ilişkilerini dondurduğunu açıkladı

Endonezya Avustralya ile ilişkilerini dondurdu

Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, ülkesinde casusluk faaliyetleri yürütmekle suçladığı Avustralya ile ilişkilerin dondurulduğunu açıkladı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı bazı belgeleri yayımlayan gazeteler, Avustralya güvenlik ajansının 2009 yılında Devlet Başkanı Yudhoyono'nun yanı sıra Yudhoyono'nun eşi Kristiani Herawati, 8 bakan ve diğer bazı Endonezyalı yetkililerin telefonlarını hedef aldığını ileri sürmüştü.

Endonezya, iddiaları üzerine bu ülkedeki büyükelçisini geri çağırmış, Avustralya konuya açıklık getirmeye çağrılmıştı.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, konu ile ilgili yorumunu soran gazetecilere, "Şu an ilişkilerimizin en iyi dönemini yaşamıyor olabiliriz ama Endonezya ile çok iyi ve güçlü ilişkilerimiz var" demişti.

ENDONEZYA ÖZÜR BEKLİYOR

Avustralya Başbakanı Tony Abbott'ın casusluk iddialarından ötürü özür dilememesi, Endonezya lideri Yudhoyono'nun tepkisine yol açtı.

Önce sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan "Endonezya'daki telefon görüşmelerinin dinlenmesini herhangi bir pişmanlık işareti göstermeden hafife alan Avustralya Başbakanı Tony Abbott'ın açıklamalarını esefle karşılıyoruz" açıklamasını yapan Yudhoyono, "Avustralya ile ilişkilerin geniş ölçüde dondurulmasının kararlaştırıldığını" söyledi. Bu çerçevede Endonezya ile Avustralya arasında askeri alandaki işbirliği ve gizli servislerin bilgi alışverişine son verilecek. Önlemlerin 2014'ten itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi. Yudhoyono, Avustralya hükümetini konuya açıklık getirme çağrısını tekrarladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 16:20
banner53
YORUM EKLE

banner39