banner39

Endonezya-Brezilya arasında idam gerginliği

Endonezya, Brezilya ile yaşadığı idam gerginliğinden dolayı Brezilya'daki büyükelçisini çağırdı

Asya 21.02.2015, 11:34 21.02.2015, 11:34
Endonezya-Brezilya arasında idam gerginliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya ile Brezilya arasındaki idam gerginliği devam ediyor. Endonezya'nın bir Brezilya vatandaşını geçtiğimiz ay idam etmesinin ardından başlayan gerilimden dolayı Brezilya, Endonezya büyükelçisini çağırmıştı. Endonezya bir Brezilya vatandaşını daha idam cezasına çarptırdı. Endonezya'nın Brezilya'ya atadığı yeni büyükelçinin göreve başlama töreninin Brezilya tarafından ertelenmesinin ardından, Jakarta büyükelçisini geri çağırdı. 

Brezilya ve Hollanda geçtiğimiz ay Endonezya'daki büyükelçilerini çağırmıştı. Endonezya, uyuşturucu ticareti yapan altı kişiyi idama mahkum etti. Bu kişiler arasında Brezilya, Avustralya ve Hollanda vatandaşları bulunuyor. Ülkeler, Endonezya'dan vatandaşlarını idam etmemesini istiyor. Ancak Endonezya idam cezasını uygulayacağını belirtiyor. 

Endonezya, geçtiğimiz ay uyuşturucu ticaretinden dolayı idam cezası alan bir Brezillya vatandaşını idam etmişti. Bu gelişmenin ardından Brezilya, Jakarta büyükelçisini çağırdı. İdam cezası alan altı kişi arasında bir Brezilya vatandaşı daha bulunuyor. 

AVUSTRALYA-ENDONEZYA İDAM GERGİNLİĞİ

Endonezya hükümetinin, Bali Adası'ndan Avustralya'ya eroin kaçırmaya çalışırken yakalanan iki Avustralya vatandaşına verilen cezaların infazında kararlı olması, iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırıyor.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Endonezya hükümetinin idam konusundaki tavrını görmezden gelemeyeceğini belirterek "Birkaç yıl önce Endonezya'yı tsunami felaketi vurduğunda bir milyar dolar yardımda bulunduğumuz, insani yardım için silahlı kuvvetlerimizden önemli bir birliği bu ülkeye gönderdiğimiz hatırlanmalı" dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin zarar görmesini kesinlikle istemediğini vurgulayan Abbott, "Endonezya halkına ve hükümetine şunu söyleyebilirim: Size yardım için her zaman yanınızdayız ve karşılık vermenizi umuyoruz" diye konuştu.

ENDONEZYA'DAN SERT TEPKİ

Başbakan Abbott’ın tsunami yardımlarını hatırlatması Endonezya tarafından sert şekilde eleştirildi. Endonezya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arrmanatha Nasir, yaptığı açıklamada, Abbott'ın açıklamalarını "talihsiz" olarak nitelendirerek "İnşallah Abbott'ın yaptığı açıklamalar, Avustralyalıların gerçek hisleri değildir. Tehditler siyasi dilin parçası olamaz ve hiç kimse tehditlere olumlu cevap vermez" dedi.

Dünyadan gelen tepkilere rağmen geçen ay 6 kişiyi idam eden ve 133 kişinin idam cezasının infazının beklendiği ülkede, Endonezya Adalet Bakanlığı, idam cezaları kesinleşen Avustralyalı Andrew Chan ve Myuran Sukumaran'ın Bali'deki cezaevinden, cezalarının infazı için nakledilmelerini onayladı.

Avustralya hükümeti, idama mahkum edilen iki vatandaşı Andrew Chan ve Myuran Sukumaran'ı kurtarabilmek için yoğun diplomasi trafiği başlattı.

Endonezya'da idama mahkum edilen iki Avustralyalıyı kurtarabilmek için başta aileleri olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve Avustralya hükümeti, Endonezya hükümetini verdiği idam kararından geri döndürmeye çalışıyor.

Endonezya’da 26 Aralık 2004'te meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunami felaketinde bölgedeki ülkelerde yaklaşık 230 bin kişi hayatını kaybetmişti. Felaket sonrasında Avustralya da bölgeye yardımda bulunmuştu.

Avustralyalı "Bali Nine" çetesi üyeleri Andrew Chan ve Myuran Sukumaran, 2005'te Endonezya’nın Bali Adası’ndan Avustralya'ya 8,3 kilogram eroin götürmek isterken havaalanında yakalanmıştı. Endonezya mahkemelerinde yargılandıktan sonra idama mahkum edilen ikilinin affı için Avustralya hükümeti ve kamuoyunun çabaları, Endonezya tarafında henüz karşılık bulamadı. İki Avustralyalının cezalarının gelecek günlerde infaz edilmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?