banner39

banner35

Endonezya'da ramazan ve bayramda 'memlekete dönüşler' yasak

Endonezya’da yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle ramazan ayı ve bayram tatilinde memlekete dönüşlerin yasaklandığı bildirildi.

Asya 21.04.2020, 11:28
Endonezya'da ramazan ve bayramda 'memlekete dönüşler' yasak

Devlet Başkanı Joko Widodo, video konferansla yapılan kabine toplantısında, ülkede COVID-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla, yerel dilde ''mudik'' olarak adlandırılan eve dönüş yolculuğunun bu yıl herkes için yasaklandığını açıkladı.

Widodo, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan çalışmada, halkın yüzde 24’ünün izne çıkmada ısrarcı olduğunun belirlenmesinin, bu yasağın alınmasında etkili olduğunu vurguladı.

Memleketlerine gitmek isteyenlerin oranının hala yüksek olduğunun ve salgının yayılmasına karşı risk almak istemediklerinin altını çizen Widodo, yasağın uygulanmasına yönelik tüm hazırlıkların hızlı şekilde yapılması talimatı verdi.

Widodo, salgın sebebiyle 9 Nisan’da da kamu personeli, polis ve askerlerin, bu yıl Ramazan Bayramı tatilinde izin kullanmalarının yasaklanması kararını aldıklarını bildirmişti.

Bu arada koronavirüsün 34 eyaletinin tamamına yayıldığı Endonezya’da, dün itibarıyla vaka sayısı 6 bin 760’a, can kaybı ise 590’a ulaştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?