banner39

Endonezya heyetinden Akkuyu'ya ziyaret

Henüz hiç nükleer santrali olmayan, nükleer enerji konusunda eğitim alması ve tecrübe kazanması için 100 öğrenciyi Rusya'ya gönderen Türkiye'ye Endonezya'dan "nükleer ziyareti" gerçekleşti

Asya 11.12.2012, 14:04 11.12.2012, 14:05
Endonezya heyetinden Akkuyu'ya ziyaret

Endonezya Ulusal Nükleer Enerji Ajansı Heyeti, Türkiye'nin nükleer santrali tecrübelerinden faydalanmak için Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali'nin kurulacağı sahada incelemelerde bulundu. Henüz hiç nükleer santrali olmayan, nükleer enerji konusunda eğitim alması ve tecrübe kazanması için 100 öğrenciyi Rusya'ya gönderen Türkiye'ye yapılan bu ilginç ziyaret sırasında heyet doğa harikası manzaranın fotoğraflarını çekerek yetkililerden bilgi aldı.

Akkuyu NGS A.Ş'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkelerinde ilk nükleer santrali yapmak için yer seçimi çalışmaları yürüten heyet, beldede yapılacak olan Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu'nun sahasını gezdi.

Endonezya Ulusal Enerji Ajansı Nükleer Enerji Geliştirme Merkezi Başkanı Yarianto Budi Susilo başkanlığındaki 8 kişilik heyet, Akkuyu NGS A.Ş tarafından sahada yürütülen etüt ve halkla ilişkiler çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Heyet Başkanı Susilo, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, ülkelerinde yapacakları ilk nükleer santralin yer seçimi çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Türkiye'de elde edilen deneyimlerin önemli olduğunu vurgulayan Susilo, ülke olarak bu tecrübelerden faydalanacaklarını kaydetti.

Susilo, kendilerini ağırlayan Akkuyu NGS A.Ş yetkililerine teşekkür etti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü