Endonezya'da 'benzin zammı' protestoları

Endonezya'da yeni yönetimin akaryakıt desteğinden elini çekmesi ve fiyatların yükselmesi halkı sokaklara döktü

Endonezya'da 'benzin zammı' protestoları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya’da göreve yeni başlayan Cumhurbaşkanı Joko Widodo'nun benzin fiyatlarına zam yapılacağını belirtmesi üzerine halk, sokaklara dokülerek kararı protesto etti.

İki senede ikinci kez benzine yapılan zammı kabul etmeyen Endonezyalılar, ülke genelinde protestolara başladı. Sumatra adasında bulunan Medan şehrinde toplanan yüzlerce öğrenci, valilik binası önünde toplandı. Grup, yönetim aleyhinde sloganlar atarak pankartlar açtı.

Asgari ücretin yaklaşık 300 dolar olduğu Endonezya’da milyonlarca insan ekonomik olduğu için motosiklet kullanıyor. Zam kararına en çok motosiklet kullanan öğrenciler tepkili.

Benzine zam kararının açıklanmasından sonra öğrenci protestolarının daha da artması beklenirken, Endonezya polisi ülke genelinde güvenlik önlemleri almaya başladı.

Meclise sunulacak karara  göre, ülkede fiyatı yarım dolar olan devlet tarafından sübvanse edilen benzin piyasadan kaldırıp, litresi 1 dolar olan normal benzine ise yaklaşık yüzde 50  zam yapılması planlanıyor.

2013 yılında yapılan zam uygulamasıyla 1 litre benzin fiyatı 350 sentten yarım dolara çıkarılmıştı. Zam kararına tepki gösteren halk, polis ile çatışmış, sokaklarda polis arabalarını ateşe vermişti. Endonezya'da 1998 yılındaki öğrenci hareketleri, 30 yıl iktidarda bulunan Devlet Başkanı Suharto'yu istifa etmeye zorlamıştı.


Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2014, 13:09
banner53
YORUM EKLE

banner39