banner39

Endonezya'da benzine sübvansiyon kalkıyor

Endonezya'da benzine uygulanan sübvansiyonun kaldırılacağı açıklandı

Asya 04.11.2014, 12:57 04.11.2014, 12:57
Endonezya'da benzine sübvansiyon kalkıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya hükümeti, ülkede satılan benzine uygulanan sübvansiyonun kaldırılacağını duyurdu.

Endonezya Devlet Başkanı Yardımcısı Yusuf Kalla yaptığı açıklamada bu ay içerisinde benzine yapılan sübvansiyonun kaldırılacağını ifade etti. Yılda 20 milyar dolarlık bir bütçeyi sübvansiyona ayıran Endonezya devleti, bu bütçe ile sağlık ve eğitim reformunu gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Bir önceki Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono döneminde de benzer bir girişim olmuş ancak gelen tepkiler üzerine uygulamadan vazgeçilmişti. Bu sefer nasıl bir tepki olacağı ise henüz bilinmiyor. Çünkü meclisteki çoğunluğu elinde tutan muhalefet, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun her açığını kendi lehlerine kullanma konusunda ipuçlarını daha önceden vermeye başlamıştı.

Muhalefet partilerinden Gerındra ve Pan’dan bazı yetkililer, hükümetin benzin fiyatlarını artırmasına bir neden olmadığını, zaten fiyatların varil başına 82 dolar civarında olduğunu ifade ediyor. Endonezya’da bir litre benzin 3,500 rupiah'dan (yaklaşık 35 sent) satılıyor. Sübvansiyonun kalkmasıyla bir litre benzin 6,5 rupiah olacak. Ayrıca, dün ‘smart kart’ adıyla bir uygulamaya geçildi. İhtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak kart ile ailelerin sağlık ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?