Endonezya'da koalisyona İslamcı parti de alınacak

Endonezya'da Devlet Başkanı olan Widodo, meclisteki gücünü ve desteğini artırmak için mecliste azınlığa sahip olan İslamcı partiyle anlaşmaya gitti

Endonezya'da koalisyona İslamcı parti de alınacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya'da Devlet Başkanı olarak seçilen Joko Widodo, mecliste bulundurduğu azınlık koalisyonunu güçlendirmek için ülkenin en eski İslamcı partisi olan Birleşik Kalkınma Partisi (PPP) ile işbirliğine gitti.

Ancak Widodo'nun karşısında bulunan muhalif gruplar meclisteki çoğunluğu hala elinde bulunduruyor. 20 Ekim'de görevi devralmaya hazırlanan Widodo, hükümet kurmayla ilgili olarak muhalif partilerle anlaşma yoluna gitmemişti. Ancak dün yapılan açıklamada, Widodo, PPP ile birlikte hareket etme kararı aldıklarını duyurdu.

PPP'nin yeni kabinede yer alacağı duyuruldu ancak PPP'nin kabinede kaç bakanlık elde edeceği belirtilmedi. Yeni ittifakla birlikte, 560 sandalyeli Endonezya Meclisi'nde Widodo'nun grubu yüzde 37 olan gücünü yüzde 47'ye yükseltti. Yine de muhalefet meclisteki sayı çoğunluğunu elinde bulunduruyor.

PPP adına açıklama yapan parti sözcüsü İmran Pengkapi, üyelerinin Widodo'yu destekleyeceğini ancak resmi bir anlaşma imzalanmayacağını söyledi. Pengkapi, "Biz bu destek karşılığında birşey talep etmiyoruz ancak biz hükümetin dışında değil içinde yer almak istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Endonezya'da bulunan en büyük sorunların başında ekonomik sıkıntıların yer aldığı ifade ediliyor. 

Endonezya meclisindeki muhalefetin lideri Prabowo Subianto, devlet başkanlığı seçimlerinde Widodo'ya kaybetti ancak meclisteki çoğunluğu elde etti. Yasamayla ilgili ağırlığın Subianto'dan yana olduğu belirtiliyor. 

Widodo, Endonezya muhalefetine kurduğu hükümetle uyum içerisinde çalışmaları yönünde uyarıdda bulundu. 

Devlet başkanı seçilmesiyle ilgili basına konuşan Widodo, "Devlet başkanı seçildikten sonra bizim ruhumuzda herhangi bir değişiklik olmamalı, bizim ruhumuzda ülkemizi geliştirmek, istikrara kavuşturmak ve insanımızın refahını yükseltmek arzuları bulunuyor. Engelleme ruhunu taşımamalıyız. Eğer mücadele etmek istiyorsanız beş yıl sonraki seçimlerde mücadele edebiliriz." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 12:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35