banner15

Endonezya’da ölenlerin kimlikleri tespit edilemiyor

Endonezya’da tsunami felaketinde ölenlerin cesetleri çürüme ve hastalık riski nedeniyle kimlik tespiti yapılmadan toplu mezarlara gömülüyor.

Endonezya’da ölenlerin kimlikleri tespit edilemiyor

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda cuma günü meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide hayatını kaybedenlerin cesetleri, yeterli morg bulunmaması, çürüme ve hastalık riski sebebiyle toplu mezarlara gömülmeye başlandı. İlerleyen dönemde kimliklerinin belirlemesi amacıyla cesetlerden gömülmeden önce DNA tespiti için parçalar alınıyor.

HİJYEN SORUNU BÜYÜYOR

Cesetlerin toplandığı hastaneler, hijyen sorunuyla karşı karşıya bulunuyor. Depremde yıkımın yoğun olduğu yerlerde cesetler nedeniyle etrafa ağır kokular yayılıyor. Yetkililerin bu alanda etkili olamadıkları belirtiliyor.

Arama kurtarma çalışmaları ise donanımlı personel ve teknik ekipman eksikliğinden ağır bir şekilde yürütülüyor. Özellikle Palu’daki Petobo ve Balaroa bölgelerindeki enkazlarda binlerce kişi bulunduğu düşünülüyor.

Ulusal Afet Yönetimi Ajansı Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Palu’da 1203, Donggala’da 144, Sigi’de 64, Parigi Moutong 12 ve Pasangkayu’da bir kişi olmak üzere deprem bölgesinde ölü sayısının 1424’e çıktığını açıkladı.

Bölgedeki ağır yaralı sayısının 2 bin 549 olduğunu aktaran Nugroho, 141 noktaya yayılan 70 bin 821 depremzedeye yardım ulaştırılmaya devam edildiği bilgisini paylaştı.

Ülkenin kuzeyindeki Sulawesi Adası'nda, Palu Körfezi'nin 27 kilometre kuzeyinde cuma günü ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu verilerine göre 7,5 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Yerel kaynaklar ise depremin şiddetini 7,4 olarak açıklamıştı. Depremin ardından Dongala ve Palu kentlerini, yüksekliği üç ila altı metreye ulaşan tsunami vurmuştu.

Endonezya'da Lombok Adası'nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ve 6,9 ile 7 büyüklüğünde depremler yaşanmış, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti.

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi ölmüştü.

ENDONEZYA'DA YAĞMALAMALAR BAŞLADI

Endonezya’da bin 424 kişinin öldüğü 7,4 büyüklüğündeki deprem ve tsunaminin ardından yağmalama nedeniyle 92 şüpheli gözaltına alındı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 16:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48