banner15

Endonezya'da 'Sinabung' alarmı

Endonezya’da bulunan Sinabung Yanardağı çevresinde bulunan köylerde yetkililer tahliye hazırlıklarına başladı.

Endonezya'da 'Sinabung' alarmı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Endonezya’da bulunan Sinabung Yanardağı çevresinde bulunan köylerde yetkililer, tahliye hazırlıklarına başladı. Endonezya ordusundan 700 komando, herhangi bir patlamaya karşı 24 saat nöbet tutmaya başladı.

Endonezya’nın Kuzey Sumatra Adası’nda bulunan Sinabung Yanardağı çevresinde bir haftadır tehlike alarmı devam ediyor. Pazar gününden itibaren faaliyete geçen yanardağda meydana gelen patlamalardan dolayı püsküren kül kütlesi nedeniyle çevre illerde hayat felç oldu.

Kül yağmurları nedeniyle insanlar sokaklara maske ve şemsiyeler ile çıkarken, çevrede cilt ve solum hastalıklarında artış oldu. Hatalıklardan en çok etkilenen çocuklar olurken, insanlar kliniklere akın ediyor.

Kül tabakası nedeniyle doğa da zarar görürken, hava kirliliği ve insanların gelir kaynağı olan binlerce hektarlık çay bahçeleri heba oldu. Yollar ve evler tamamen griye bürünen çevre illerde, eğitime de bir hafta verildi.

Yetkililer bir haftadır, bölgede 3. derece alarm ilan eden yetkililer, yanardağın 3 kilometre yakınında bulunan yerleşim yerlerinde yaşayanlar için tehlike alarmının sürdüğünü ancak henüz tahliye gerekmediğini belirtirken, bugün yanardağ çevresine Endonezya Ordusu’ndan 700 komando, herhangi bir patlamaya karşi 24 saat nöbet tutmaya başladı.

Orduda görevli 700 komando yanardağ çevresine konuçlanırken, birçok askeri araç ta hazır bekletiliyor.

Komando birliğinde görevli olan Serda Sudiyono, olası bir patlamaya karşı yanardağı çevresinde beklemeye başladıklarını belirtirken, "Sinabung Yanardağı bir haftadır aktif halde. Yanardağdan püsküren kül kitlesi her geçen gün artıyor. Şu ana kadar tahliye kararı verilmedi ama biz hazırlıklara başladık” dedi.

700 komandonun insanların güvenliği için hazır olduğunu belirten Asep Sukarna ise “Burada tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Herhangi bir patlama durumunda, ekipman ve insan gücü olarak yeterli durumdayız. Burada 24 saat nöbet tutarak hazır halde bekleyeceğiz” diye konuştu.

400 yıl boyunca aktif olmayan yanardağ, uzun bir aradan sonra 3 yıl önce faaliyete geçerek patlamıştı. En son patlama ise sene başında meydana gelirken, patlama sonucu 16 kişi hayatını kaybetmiş, 25 kişi de evlerinden tahliye edilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 21:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48