Endonezya'da yanardağlar faaliyete geçti

Endonezya'da faaliyete geçen yanardağlar ve meydana gelen patlamalar nedeniyle yüzlerce uçak seferi iptal edildi

Endonezya'da yanardağlar faaliyete geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya'nın Kuzey Sumatra Adası'ndaki Sinabung Yanardağı'ndaki patlamalar nedeniyle verilen tehlike alarmı sürerken, Doğu Jawa Bölgesi'ndeki Raung Yanardağı'nın püskürttüğü küller nedeniyle yüzlerce uçak seferi iptal oldu.

Kuzey Sumatra Adası'ndaki 2 bin 600 metre yüksekliğindeki Sinabung Yanardağı'nda bugün yeni bir patlamanın meydana geldiği belirtildi. Yanardağdaki patlamalar sonucu, püsküren kül tabakasının yüksekliği 2,5-3  kilometreye kadar ulaştı.

Bölgede alarm düzeyi en üst seviyede tutulurken, yanardağın çevresindeki 7 kilometrelik alan "tehlikeli bölge" ilan edildi. Bölgedeki köylerde yaşayan 10 binden fazla kişi hala daha önce yerleştirildikleri güvenli bölgelerde kalıyor.

Yanardağdan püsküren küller nedeniyle, bölgede insanlar yüzlerinde maskeyle dolaşırken, patlamalardan binlerce hektarlık ekim alanı da zarar gördü.

Sinabung Yanardağı Gözlem Yetkilisi  Arif Achmad, yanardağdaki hareketliliğin 24 saat boyunca takip edildiğini söylerken, "Bugün Sinabun Yanardağı'nda yeni patlamalar oldu. Yanardağdan püsküren kül kütlesinin yüksekliği 2,5-3 kilometreye kadar ulaşıyor" dedi.

RAUNG YANARDAĞI DA FAALİYETE GEÇTİ

Endonezya'nın Doğu Jawa bölgesinde faaliyete geçen Raung Yanardağı'ndan püsküren küller ise iki haftadan beri uçak seferlerini etkilemeye devam ediyor.

2 hafta önce faaliyete geçen 3 bin 300 metre yüksekliğindeki Raung Yanardağı'nın bugün yeniden şiddetli kül püskürtmeye başlaması nedeniyle, ülkenin en büyük turizm bölgelerinden biri olan Bali'de Avustralya'ya ait iki havayolu şirketinin uçak seferleri iptal edildi.

Raung Yanardağı'ndan püsküren kül kütlesinin yüksekliği yaklaşık 5 kilometreye kadar ulaşırken, bu ay içinde iç ve dış hatlarda 227 uçak seferi iptal oldu, çoğu turistlerden oluşan yaklaşık 30 bin yolcu ülkelerine dönüş problemi yaşadı.

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak da adlandırılan deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 120'den fazla aktif volkan bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 16:22
banner53
YORUM EKLE

banner39