banner39

Endonezya'da yeni kabine açıklandı

Endonezya’nın yeni Cumhurbaşkanı Joko Widodo yeni kabineyi açıkladı

Asya 27.10.2014, 12:34 27.10.2014, 12:34
Endonezya'da yeni kabine açıklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya’nın yeni Cumhurbaşkanı Joko Widodo, kabine üyelerini basına tanıttı.

Endonezya’da geçen hafta cumhurbaşkanlığı görevini devralan Joko Widodo (Jokowi), yardımcısı Yusuf Kalla ile kurulan yeni kabineyi açıkladı. Basının karşısına eşleriyle çıkan Cumhurbaşkanı Jokowi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yusuf Kalla'nın kurduğu yeni kabinede Endonezya tarihinde ilkler yaşandı.

Yeni kabineyle Endonezya’da ilk defa bir kadın, dışişleri bakanı olarak görev aldı. Yeni kabinede daha önceki kabineden daha fazla kadın görev yapacak. Açıklanan yeni kabinede 8 kadın, bakan olarak görev aldı. 

34 kişiden oluşan yeni kabinede önemli bakanlıklara şu isimler atandı:

"Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Maliye Bakanı Bambang Brodjonegoro ve Ekononomi Bakanı Sofyan Djalil."

Jokowi ve yardımcısı Yusuf Kalla, yeni kabineyi açıklarken, tüm üyelerin beyaz giyinmesi dikkati çekti. Tek tek sahneye çağrılan yeni bakanlar birbirlerini sarılarak kutladı.

Cumhurbaşkanı Jokowi, Endonezya tarihinde görülmemiş bir uygulamaya giderek kabine üyeleriniEndonezya Yolsuzlukla Mücadele Kurumu ile toplantılar yaparak seçti. Jokowi, bu durumu, "daha temiz, yolsuzluk yapılmayan bir hükümet kurmak istediği için seçici davrandığını belirterek" açıkladı.

 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları açıklandığında Jokowi’nin rakibi  Prabowo Subianto, seçimlerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. Bir hafta süren yolsuzluk davasında, Prabowo’nun iddiası haksız bulunarak, Jokowi’nin cumhurbaşkanlığı ilan edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?