banner39

Endonezya'ya yeni başkent aranıyor

Başkent Jakarta'nın üzerinde bulunduğu Java adasının her yıl 25 santim suya batması üzerine başkenti taşımak için yeni bir yer aranmaya başlandı

Asya 02.05.2017, 12:10 02.05.2017, 12:24
Endonezya'ya yeni başkent aranıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya'nın başkenti Jakarta'nın üzerinde bulunduğu adanın her yıl biraz daha suya batması üzerine şehrin taşınacağı açıklandı.

Dünyanın en kalabalık adası olan 13 milyon nüfusa sahip mega kent, Java adasında bulunuyor.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Ulusal Kalkınma Planlama İdaresi Başkanlığı'ndan başkentin yeni taşınacağı yer ile ilgili muhtemel yerlerde fizibilite çalışması yapmasını istedi. Seçenekelrden biri Bornero adasındaki Palangkaraya olarak değerlendiriliyor. Ulusal Kalkınma Planlama İdaresi Başkanlığı yöneticisi Bambang Brodjonegoro gazeteye yaptığı açıklamada, "Bu otomatik olarak Palangkaraya demek değil, fakat birkaç alternatife bakacağız ve bazı kriterler belirleyeceğiz" dedi.

Başkentin yerini değiştirme konusundaki tartışmalar, 1957'de Başkan Suharto tarafından ilk kez tartışılmasından bu yana yeniden ortaya çıktı. Bu değişikliği aynı zamanda Jakarta'nın Hollanda sömürgesi tarihinden kurtulmak için yapılacağını belirtenler de var. Kalabalık şehir problemlerinin daha gerçekçi bir hale geldiği, aynı zamanda Kuzey Jakarta'nın her sene 25 santimetre kadar suya gömüldüğü de ifade edildi. 

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?