Erbil, Bağdat'ın petrol musluğunu kıstı

Kürt Bölgesel Yönetimi, haziran ayında ihraç ettiği 17 milyon 130 bin varil petrolün sadece 4 milyon 493 bin varilini merkezi yönetime teslim etti

Erbil, Bağdat'ın petrol musluğunu kıstı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) haziran ayında Irak Milli Petrol Şirketi'ne (SOMO) verdiği petrol miktarını düşürdüğü bildirildi.

IKBY Doğal Kaynaklar Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada haziran ayı petrol ihracına ilişkin rakamlara yer verildi. Haziranda toplamda 17 milyon 130 bin varil petrol sevkıyatı yapıldığı belirtilen açıklamada, Kürt bölgesinin kendi kuyularından 12 milyon 740 bin varil, Kerkük'teki kuyulardan ise 4 milyon 390 bin varil petrol ihraç ettiği kaydedildi.

Açıklamada Kürt yönetiminin, SOMO'ya haziran ayında 4 milyon 493 bin varil petrolü Ceyhan Limanı'nda teslim ettiği, kalanı ise kendi denetiminde sattığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

"Kürdistan hükümeti, Irak merkezi hükümetinin 2014 yılında bütçe kesintisi yapmasından kaynaklanan borçlarını ödeyebilmek için bu ay serbest bir şekilde petrol satmak zorunda kaldı. Hükümetimiz geçen yıl petrol şirketlerinden alınan borçların ödemesini yaptı. Petrol şirketlerinden alınan borçlar, Kürdistan başta olmak üzere Irak'ın ekonomik ve güvenliği konusunda hayati önem taşıyor. Herkesin bildiği gibi Kürdistan halkının maaşları kesintili bir şekilde ödeniyor ve ekonomik anlamda zor süreçlerden geçmeye devam ediyor."

IKBY, daha önce ihraç ettiği petrolün tamamını SOMO'ya veriyordu. Kürt yönetimi, geçen yılın başında merkezi Irak hükümetinden bağımsız olarak kendi petrolünü satma girişiminde bulunmuş ancak Bağdat'ın itirazları üzerine mahkemelik olmuş ve ham petrolü satmakta sıkıntı yaşamıştı. Başbakan Haydar el-İbadi'nin yeni hükümeti kurmasıyla 2 Aralık 2014'te imzalanan anlaşmayla sorun çözülmüştü. Ancak Bağdat'ın, Erbil'in bütçesini eksik göndermeye devam etmesi üzerine mali krizi derinleşen Kürt yönetimi, çareyi yine petrolünü satmakta buldu. Kürt yönetiminin tutumuna ilişkin merkezi hükümetten henüz bir açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 13:40
banner53
YORUM EKLE

banner39