banner39

Erdoğan: ASEAN'ın içerisindeki ortaklardan olalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'ASEAN'da Türkiye olarak bir diyalog ortaklığı değil, istiyoruz ki, biz de ASEAN'ın içerisindeki ortaklardan bir tanesi olalım' dedi.

Asya 31.07.2015, 19:53 31.07.2015, 23:16
Erdoğan: ASEAN'ın içerisindeki ortaklardan olalım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya'ya yaptığı resmi ziyarette, Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile önce baş başa görüştü. Endonezya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın verandasına çıkan Erdoğan ve Widodo, burada bir süre sohbet etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Widodo heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasının başında Şırnak'ta şehit edilen 3 askere, Diyarbakır'da şehit edilen polise, Kars'ta şehit edilen demiryolu işçisine ve Adana Pozantı'da şehit edilen 2 polise Allah'tan rahmet dileyerek başlayan Erdoğan, terörle mücadelenin son dönemde Türkiye'nin yeniden en önemli gündem maddesi olduğunu söyledi.

'ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE YATIRIMLAR YAPMALARININ GEREĞİNE İNANIYORUM' 

Türkiye ve Endonezya'nın ortak kültürel değerlere sahip, bölgelerinde siyasi istikrar ve refah merkezi olarak öne çıkan ülkeler olduğunu vurgulayan Erdoğan, iki ülke arasındaki ziyaretlerin, istişare ve işbirliği imkanlarının artırılmasının büyük önem arz ettiğini kaydetti.

"Değerli kardeşimle önümüzdeki dönemde her seviyedeki temasların daha da yoğunlaştırılması konusunda görüş birliğine vardık" diyen Erdoğan, görüşmelerin odak noktasını ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin oluşturduğunu belirtti.

Dinamik ve güçlü ekonomilere sahip iki ülkenin daha fazla işbirliği yapması gerektiği yönündeki inancını dile getiren Erdoğan, "İki ülke iş adamlarını karşılıklı olarak daha sık bir araya getirmek suretiyle gerek Türk iş adamlarının Endonezya'da gerek Endonez iş adamlarının Türkiye'de hatta hatta birlikte üçüncü ülkelerde yatırımlar yapmalarının gereğine inanıyorum" diye konuştu.

'ASEAN’IN İÇERİSİNDEKİ ORTAKLARDAN BİR TANESİ OLALIM'

Endonezya'nın ekonomik büyüklüğü ve ASEAN (Güneydoğu Asya Uluslar Birliği) içindeki lider konumuyla özel bir yere sahip olduğunu belirten Erdoğan, "Onun için ASEAN'da Türkiye olarak bir diyalog ortaklığı değil, istiyoruz ki, biz de ASEAN'ın içerisindeki ortaklardan bir tanesi olalım, buna hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Kasım ayında Antalya'da düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi'ne Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo'yu davet ettiğini söyleyen Erdoğan, G-20 Zirvesi vesilesiyle Widodo'yu Türkiye’de ailece ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyacaklarını dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Endonezya arasındaki ilişkilerin 16'ıncı yüzyıla dayandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Asya'nın farklı uçlarında yer alsak da bizler yakınız. Bizim gönül noktasında birlikteliğimiz var, yakınlığımız var. Zira kardeşlerin gönül dünyasında sınırların, mesafelerin hiçbir anlamı yoktur. Bizler kadim değerlerin, ortak tarihi mirasın, aynı inancın bir araya getirdiği ve kardeş kıldığı ülkeleriz. Bu ziyaretimin iki ülke arasında bu kadim mirası, bu uhuveti bir adım öteye taşıyacağına inanıyorum. Şahsıma ve heyetime gösterilen dostluğu, konukseverliği, muhabbeti, halklarımızın arasındaki kardeşliğin bir gereği olarak görüyorum. Kendi evimizde kardeş dost Endonezya halkını şahsım ve milletim adına selamlıyor, kendilerine en derin sevgi saygılarımı sunuyorum."

WİDODO, ERDOĞAN ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ VERDİ

Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo ile gerçekleştirdiği baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından Endonezya Temsilciler Meclisi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Temsilciler Meclisi Başkanı Setya Novanto ile bir süre görüştü. Ziyareti sırasında Meclis Özel Defteri'ni de imzalayan Erdoğan, bando takımındaki öğrencilerle de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo tarafından onuruna verilecek akşam yemeği için Istana Negara Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçti.

Basına kapalı gerçekleştirilen yemekte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin eşlik etti.

 

 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?