banner39

Erdoğan: Kimsenin dayatma hakkı yok

Başbakan Erdoğan, "Nükleer enerji konusunda kimsenin kimseye barışçıl amaçlı olduktan sonra herhangi bir dayatma yapma hakkı yoktur." dedi.

Asya 28.03.2012, 18:30 28.03.2012, 18:30
Erdoğan: Kimsenin dayatma hakkı yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran ziyaretinde nükleer enerji konusunda "kimsenin kimseye dayatma yapma hakkı olmadığını" söyledi. İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile görüştükten sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Nükleer enerji konusunda kimsenin kimseye barışçıl amaçlı olduktan sonra herhangi bir dayatma yapma hakkı yoktur." dedi.

İran ziyaretinden önce Güney Kore'de katıldığı zirvede de sivil enerji ve askeri enerji noktasında bunların ortak ele alınmasının hep gündeme geldiğini söyleyen Erdoğan, "Nükleer silahlara aklıselim sahibi olan herkes karşı çıkıyor. Böyle bir dayatma yapmaya da kimsenin hakkı ve salahiyeti yoktur." diye kaydetti.

Sadabad Sarayı'nda Muhammed Rıza Rahimi ile baş başa ve ardından heyetlerarası gerçekleşen görüşmelerin ardından konuşan Erdoğan, İran ile nükleer görüşmelerinin İstanbul'da yapılmasına ilişkin teklifleri olduğunu hatırlatarak, "Sayın Salihi bu konuda zaten İstanbul'da yapılmasını daha önce de basına söylemişti. Kore Zirvesi'nde aldığımız bilgilerle olumlu gelişmeler var. Öyle zannediyorum ki onların açıklamasını da beklemek durumundayız. Biz de bu sürece olumlu katkıda bulunmayı arzu ediyoruz. Çünkü baştan itibaren bu konuyu en yakın takip eden üçüncü ülke konumundayız'' dedi.

Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmine ilişkin ise "2015 yılı sonu itibarıyla azmetmemiz, kararlılığımız 35 milyar doları yakalamaya yöneliktir. Burada gerek doğalgaz, petrol bunlarla olan ilişkiler noktasında bakan arkadaşlarımızın kendi aralarında yapacağı çalışmalar çok çok önemli." açıklamasını yaptı.

ZİYARET BEREKET GETİRDİ

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Rahimi ise Başbakan Erdoğan’ın Tahran’a yaptığı ziyareti "bereketin ifadesi" olarak niteledi. Ziyaretle birlikte yağmurun yağmaya başladığını dile getiren Rahimi, “Bu kutlu bir durum” dedi.

ZİRVE İSTANBUL’DA YAPILSIN

Türkiye’nin nükleer müzakereler konusunda verdiği desteğe de değinen Rahimi, "Yakın bir dönemde düşünülen nükleer zirvenin İstanbul’da yapılmasını gönülden istiyoruz. Biz hep barışçıl nükleer enerjiye yatırım yaptık. Bizim bu enerjiyi barışçıl kullandığımız herkesce malum. Ama Batılı bazı çevreler bilinçli olarak bu sahada gelişmemizi istemiyor. Bunlar nükleer enerji sahasını da tekellerinde bulundurmak istiyorlar. Bizi yakından ilgilendiren nükleer müzakerelerin Türkiye’de yapılmasını destekliyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?