banner15

Erdoğan, Putin ile görüştü

Rusya Başbakanı Putin ile görüşen Erdoğan, Akkuyu'da Rusya'nın inşa edeceği nükleer santralin temelinin nisan sonu ya da mayıs başı atılabileceğini söyledi.

Erdoğan, Putin ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le "Beyaz Ev" olarak bilinen Rusya başbakanlık binasında bir araya geldi. İkili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştiren liderler, Mersin-Akkuyu'da yapılacak nükleer santral inşaatı, enerji ve diğer ekonomik konuları ele aldı. Erdoğan görüşmede Mersin Akkuyu'da Rusya'nın inşa edeceği nükleer santralin temelinin nisan sonu ya da mayıs başı atılabileceğini söyledi.

Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı çerçevesinde Moskova'da kendilerini ağırladığı için teşekkür eden Erdoğan, "Gerek Devlet Başkanları, gerek başbakan, gerekse de bakanlar düzeyinde yapılan ziyaret ve görüşmeler çalışmalarımıza ivme kazandırdı... Mersin Akkuyu nükleer enerjisi santrali inşaat temeli nisan ayı sonları veya mayıs başlarında atılabilir. Gerçi, bazı çevreciler bu projeyi sabote etme gayreti içerisine girenler var. Ama biz inanıyoruz ki inşaat için mekanın tercihi, iyi proje ve güvenlik önlemleri bağlamında bu projeyi doğru şekilde gerçekleştireceğiz." diye konuştu. Erdoğan Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ile ilgili de Türk ve Rus şirketlerin birlikte çalışabileceği bir anlaşmanın imzalanacağını da kaydetti.

Türk konukları selamlayan Rus Başbakan Putin de, Başbakan Erdoğan ve bakanları Moskova'da ağırlamaktan memnun olduklarını söyledi. Putin konuşmasında "İkili ilişkilerimiz giderek artıyor. Dünya ekonomik krizine rağmen, Rus-Türk ticari, ekonomik ilişkileri olumsuz etkilenmedi. Ticaret hacmi yüzde 30 arttı. Enerji, nükleer, petrol gibi bir çok alanda ortak projelerimiz gerçekleşiyor. Çok perspektifli işbirliğimiz devam ediyor... İki ülke arasında vizesiz rejime geçişi öngören anlaşmanın yürürlüğe girmesi de son aşamaya ulaştı. Ayrıca Moskova'ya yaptığınız ziyaret, 90 yıl önce Sovyet Rusyası ve Türkiye arasında imzalanan 16 Mart 1921 Moskova Anlaşması'na denk geliyor. Ki bu da sembolik anlam taşıyor" dedi. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2011, 23:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35