banner15

Erdoğan'ın Rusya ziyareti Rus basınında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'ya yaptığı ziyaret Rus basınında geniş yer buldu

Erdoğan'ın Rusya ziyareti Rus basınında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın Rusya ziyareti ülke basınında geniş yankı buldu. Gazete ve televizyonların ana gündem maddesi, görüşme sırasında gündeme taşınan konulardı.

Basına yansıyan haberlere göre taraflar iki ülke arasındaki vizelerin kaldırılması ve nükleer santral inşası konusunda anlaşma sağladı. Ancak Türkiye'nin doğalgaz fiyatlarının indirilmesine dair teklifi ise Kremlin sarayı tarafından "Güney Akımı" projesindeki Ankara'nın tutumu nedeniyle geri çevrildi. 

Vedomosti gazetesine göre tarafların görüşmesinden çıkan sonuçlara en fazla Rus turistler sevindi. Vizelerin kaldırılmasından sonra Türkiye'yi ziyaret eden Rus turistlerin sayısında büyük bir artış olabileceği tahmin edilmekte. Mayıs ayından başlayarak Türkiye'yi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar 30 gün süresince vizesiz ikamet edebilecek. 

Rossiyskaya Gazeta ise Başbakan Erdoğan'ın gaz fiyatı konusundaki indirim talebine geniş yer verdi. Görüşme sonrasında açıklama yapan Medvedev ekonomik sorunların ülkelerin daha da yakınlaşmasından ve iş birliğini artırmasından sonra çözülebileceğini bildirdi. Her ne kadar daha önceki beyanlarında bu konuda olumlu açıklamalar yapsa da başbakan yardımcısı İgor Syoçin gaz indiriminin kesinlikle söz konusu olmadığını ilan etti. 

RBK daily gazetesine açıklama yapan Rus uzmanlar Syoçin'in kesin açıklamasını Güney Akımı boru kemerinin inşasının ertelenmesine bağladı. Nitekim Syoçin kendisi de bu konuda ilerlemenin sağlanmamasından Rusya tarafından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Kara Deniz içerisinde inşa edilmesi ön görülen Güney Akımı gaz bu kemeri konusu Kremlin sarayında tekrar gündeme taşınsa da taraflar arasında bu konuda nihai anlaşma sağlanamadı. Türkiye tarafının taleplerinin Kremlin sarayı tarafından hayretle karşılandığını belirten Rus başbakan yardımcısı ekonomik sorunlara dikkat çekti. Ankara yetkilileri kemerin inşa edilmesi için henüz Rus Gazprom şirketinin kendilerine eknomik yatırımın boyutları konusunda kesin bilgi vermediğini öne sürdü. Ancak Syoçin Türkiye'nin Gazprom şirketine 31 Mayıs tarihinden sonra bölgede araştırma yapmasına izin verdiğini hatırlattı. 

Kommersant gazetesine konuşan RusEnergy temsilcisi Mihail Krutihin Türkiye'nin taleplerinin gaz indirimi elde etmeğe yöneldiğini belirtti. Onun sözlerine göre Ankara yetkilileri Rusya açısısından Güney Akımı boru kemerinin hayati önem arzettiğini bildiği için baskıları artırmakta. Krutihin bu konudaki görüşmelerin uzun bir süre daha devam edeceğini iddia etti. 

Novıye İzvestiya gazetesi ise nükleer santral inşasına dair anlaşma konusunu öne çıkardı. Habere göre Japonya'da yaşanan nükleer sızıntıya rağmen taraflar geri adım atmağı düşünmemekte. Medvedev bu konuda açıklama yaparak Türkiye'de inşa edilecek ilk nükleer santrallerin güvenliğinin temin edileceğine ve bu konuda endişe duyulmaması gerektiğini beyan etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2011, 10:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35