Erivanlı aktivistlerden Karabağ mektubu

Erivan'da Dağlık Karabağ'da barış gücü gönderilmesine karşı protesto yapıldı

Asya 25.04.2016, 13:56 25.04.2016, 13:56
Erivanlı aktivistlerden Karabağ mektubu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Erivan’da Dağlık Karabağ'daki askeri eylemleri konu edinen "Biz askerlerimizle yan yanayız" adlı bir kitlesel toplantı düzenlendiği bildirildi.

Kafkas Uzel ajansı, Ermeni polisi 22 Nisan'da düzenlenen toplantının yetkililer tarafından onaylanmadığı belirterek, toplantının dağıtıldığını bildirdi. Aynı gün akşam saatlerinde toplantıyı düzenleyen aktivistler Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’a bir mektup göndererek, Karabağ sorunuyla ilgili herhangi bir belgeyi imzalamaktan kaçınılmasını, bu konuda devlet politikasının değiştirilmemesini, Azeri tarafına herhangi bir toprak tavizi verilmemesini ve Karabağ'a barış güçlerinin konuşlandırılmamasını talep ettiler.

ÖLENLERE TAZMİNAT TALEBİ

Mektupta Ermenistan’ın Karabağ'ın güvenliğinin garantörü olduğu için, 2-5 Nisan'da yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yaralı askerlere devlet bütçesinden acil tazminat ödemesi de istendi.

Ermeni aktivistler, Dağlık Karabağ'daki durumun kontrol altına alınmasındaki eksiklikten kaynaklanan ve insan hayatının kaybına yol açan hatalardan dolayı, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Savunma Bakanı Seyran Ohanyan, Genel Kurmay başkanı Yuri Khachaturov Kurmay ve yardımcısı Haykaz Bagmanyan'ın görevlerinden alınmasını istedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?