banner39

Ermenistan ve Diyaspora'dan ortak 1915 bildirisi

Ermenistan ve diyaspora 1915 olayları nedeniyle yayınladıkları ortak bir bildiride Türkiye'ye "soykırımı" tanıması çağrısı yapıldı

Asya 05.02.2015, 16:55 05.02.2015, 16:55
Ermenistan ve Diyaspora'dan ortak 1915 bildirisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ermenistan Devleti ile Ermeni Diyasporası 1915 olaylarıyla ilgili ortak bir bildiri yayınladı. Deklarasyonda, üzerinde mutabık kalınan metnin dünya üzerindeki bütün Ermenilerin iradesini beyan ettiği savunuluyor.

Agos'ta yayımlanan habere göre, Ermenistan’dan devlet görevlilerinin yanı sıra, Diyaspora kuruluşlarından akademisyen ve hukukçuların katılımıyla yapılan bir dizi toplantının sonunda ortaya çıkan deklarasyon, 29 Ocak günü, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın da katıldığı son komisyon toplantısında okundu.

Deklarasyonu metninde, 24 Mayıs 1915’te İtilaf Devletleri’nin ortak bildirisine gönderme yapılıyor. Komisyon, İtilaf Devletleri bildirisinde, Ermenilere karşı işlenen suçun, “İnsanlığa ve medeniyete karşı suç” olarak tasvir edilirken, bundan Osmanlı yetkililerinin sorumlu görüldüğünü hatırlatıyor.

Sevr Antlaşması ve Woodrow Wilson’ın Tahkim Kararı’nın rolüne ve önemine dikkat çekilen deklerasyon 10 maddeden oluşuyor.

Deklerasyonda öne çıkan önemli başlıklar şunlar:

-  Tüm BM üyesi devletlere, uluslararası organizasyonlara, iyi niyetli insanlara, tarihsel adaletin tesis edilmesi için çağrıda bulunuyor.

-  Türkiye Cumhuriyeti’nin, Ermeni karşıtı duruşunu, devletlerarası normalleşme sürecine koyduğu ön koşulları ve Ermenistan Cumhuriyeti’ne uygulanan engellemeyi kınıyor ve bunları, cezasız kalmaya devam eden Ermeni Soykırımı’nın sonuçları olarak değerlendiriyor.

-  Türkiye Cumhuriyeti’ni, Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapılan Ermeni Soykırımı’nı tanımaya ve kendi tarihiyle yüzleşmeye çağırıyor.

-  Türkiye’nin, Ermeni Soykırımı’nı tanıması ve kınamasının, Ermeni ve Türk halkları arasında oluşabilecek yeni bir tarihsel uzlaşının başlangıç noktası olabileceğini umuyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü