banner39

Eroğlu ve Hristofyas görüştü

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri kapsamında yaptığı görüşme sona erdi.

Asya 09.03.2011, 15:10 09.03.2011, 15:15
Eroğlu ve Hristofyas görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşmenin ardından, makamına dönüşünde yaptığı açıklamada, cuma günü yapılan liderler görüşmesinde Hristofyas'ın ''vatandaşlık'' konusunda Rum tarafının düşüncelerini aktardığını ifade ederek, bugün bu konuda Türk tarafının görüşlerini yazılı ve sözlü ilettiklerini kaydetti.

Anadolu Ajansı'ından alınan bilgiye göre Eroğlu, KKTC hükümetlerinin vermiş olduğu vatandaşlıklar ve anayasanın koruması altındaki vatandaşlar konusundaki ısrarlarının devam etiğini söyledi. Eroğlu, ''Bir anlaşma halinde ise, ortaklık devletinin nasıl vatandaşlık vereceği konusu ayrı bir tartışma konusudur'' dedi.

Rum tarafının 1963'ten beri, Kıbrıs Türk tarafının da 1975'den bu yana verdiği vatandaşlıklar olduğunu ifade eden Eroğlu, ''Tabi bunları tartışma konusu yapmak istemiyoruz. Ama belli ki Rumlar bu konuyu uzunca bir süre tartışma konusu yapmaya devam edecekler'' diye konuştu.

Yönetim ve Güç Paylaşımı konusunun da özel temsilciler toplantılarında tartışılmaya devam edeceğini kaydeden Eroğlu, vatandaşlıklar konusunun da özel temsilciler görüşmesinde ele alınacağını belirtti.

Bir sonraki liderler görüşmesinin 18 Martta yapılacağını belirten Eroğlu, 18 Martta Çanakkale Şehitleri'ni anma törenleri olacağı için, liderler görüşmesinin saat 16.00'da başlayacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, vatandaşlık konusunda, Rum lider Hristofyas'ın, ''50 bin Türkiye kökenli KKTC vatandaşının çözümden sonra adada kalabileceği'' yönündeki düşüncesinde bir değişiklik olup olmadığı sorusuna, Hristofyas'ın düşüncelerinde bir değişiklik olmadığını belirterek şöyle konuştu:

''50 binin de koşulları var. Dolayısıyla KKTC devleti ve hükümeti var. Bir anlaşma oluncaya kadar da dünya bizi tanımasa da sadece anavatan Türkiye'nin tanıdığı bir devlet olsak da yetkileri ve icraatları var. Dolayısıyla verilen vatandaşlıkların da anasal dayanağı vardır. Tabi ki bu konuda henüz anlaşmış değiliz. Sayın Hristofyas görüşlerinde herhangi bir esneme göstermemiştir.''

''MÜLKİYET KONUSUNDA RUM GAZETESİNİN YAZDIĞI DOĞRU''

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Alithia gazetesinde, Türk tarafının mülkiyet konusundaki önerilerinin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul gördüğüne ilişkin çıkan haberin anımsatılması üzerine, Kıbrıs Türk tarafının mülkiyetle ilgili tezinin takas, tazminat ve iade şeklinde olduğunu anımsatarak şöyle devam etti:

''Takas konusunda, özellikle güneyde (Rum tarafında) bıraktığımız Türk mallarının değerlendirildikten sonra takasa konması ve bu değerlendirmenin nasıl yapılacağı yönünde çalışmalarımız olmuştur. BM Genel Sekreteri ve bazı dış kaynaklar, bizim ortaya koyduğumuz mülkiyet konusunu çözme planlarımızı benimsediği çeşitli vesilelerle bize belirtilmiştir. Dolayısıyla o gazetenin yazdığı doğrudur.''

Eroğlu, mülkiyet konusunda Rum tarafından üç kişilik bir heyetin New York da temaslar yapacağını belirterek, önümüzdeki günlerde Kıbrıs Türk tarafının da bir heyet göndereceğini açıkladı.

BM Genel Sekreterinin, ay sonu yapılması öngörülen üçlü Kıbrıs görüşmesinden önce, mülkiyet konusunun ele alınması düşüncesinde olduğunu ifade eden Eroğlu, BM'nin mülkiyet konusundaki uzmanlarının taraflarla görüşmeye bir kaç gün içinde Rumlarla başlayacağını, ardından da Türk tarafı ile görüşeceğini söyledi.

Rum tarafının, BM uzmanlarının müzakere masasında olmasına karşı çıktığını kaydeden Eroğlu, bu nedenle BM'nin mülkiyet uzmanlarının taraflarla ayrı ayrı görüşeceğine işaret etti.

BUTTENHEİM'İN AÇIKLAMASI

Bu arada, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim de görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, liderlerin ''vatandaşlık'' konusunu ele aldıklarını kaydetti.

Liderlerin bir sonraki görüşmesinin 18 Mart Cuma günü saat 16.00'da yapılacağını kaydeden Buttenheim, her iki liderin özel temsilcilerinin 11 Mart Cuma günü yeniden bir araya geleceklerini ve 18 Marttaki liderler görüşmenin konusunu belirleyeceklerini söyledi.

Buttenheim bir soru üzerine, Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin ''vatandaşlık'' konusu üzerindeki temel prensiplerini ortaya koyduklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?