banner39

Esad'ın adamları kaçacak iddiası

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Esad koltuğunu gönüllü olarak bırakmayacak" uyarısında bulunurken, Amerikalı yetkililer çevresindeki isimlerin topluca ülkeyi terkedeceğini iddia etti

Asya 21.06.2012, 22:33 22.06.2012, 07:39
Esad'ın adamları kaçacak iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde ismi açıklanmayan ABD’li yetkililerin gazeteye verdiği bilgilere dayandırılan habere göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yakın çevresinden isimlerin de aralarında yer aldığı ülke yöneticileri Suriye’den toplu kaçış için hazırlık yapıyor.

Haberde şu bilgilere yer veriliyor: “Washington’da bulunan ABD’li üst düzey bir yetkili Suriye liderinin en yakınındaki bazı isimlerin ülkeden kaçmayı planladığını söyledi. Bu planın içinde bu kişilerin paralarını Lübnan ve Çin bankalarına aktarma ve muhalif unsurlar ile Batılı hükümetlerle iletişime geçme hedefleri de bulunuyor. Suriye’nin önde gelen muhalif hareketlerinden bir kaynak ‘kaçmak için tam vaktini bekleyen üst düzey yöneticiler olduğunu çok iyi biliyorum. Elimizde Başkanlık Sarayı içinden isimler var’ dedi.”

Gazeteye göre muhalefet, dün uçağıyla Ürdün’e kaçıp sığınma talebinde bulunan Suriyeli bir savaş uçağı pilotunun Suriyeli üst düzey yetkililerin topluca ülkeden kaçışını özendirmesini umut ediyor.

RUSYA: ESAD GİTMİYOR

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Beşşar Esad’ın gönüllü olarak görevini bırakmasını beklemediklerini söyledi.

Ekho Moskvı radyosuna konuşan Lavrov, “Esad’ın devlet başkanlığı makamından gönüllü şekilde ayrılması mümkün değil, Batılı liderlerin benzer talepleri anlamsız. Şiddetin sona erdirilmesi ve siyasi diyalogun başlaması için Esad’ın ayrılması gerekir, hususundaki formül kesinlikle başından bu yana çalışmıyor. Bu arızalı, kusurlu, çünkü (Esad) gitmeyecek” dedi.

Beşşar Esad’a Suriye halkının yarısının oy verdiğine işaret eden Lavrov, “Şunu anlamak lazım, Esad’a, onun partisi ve politikalarına Suriyelilerin en az yarısı oy verdi. Zira bu insanlar çeşitli nedenlerle kendi geleceğini ve güvenliğini bu seçimlere bağlıyor” şeklinde konuştu.

Lavrov, Suriye konusunda Libya senaryosunun tekrarlanmayacağı garantisini tekrarlayarak, “Suriye ile ilgili Libya senaryosuna geçit verilmeyecek. Biz bunu garanti ediyoruz. Bu yüzden masaya oturup anlaşmak lazım. Ateşin kesilmesi ve çatışan tüm tarafları müzakere masasına oturtmayı başarmamız lazım” ifadesini kullandı.

 

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?