banner39

Eski Japon Kızıl Ordu üyesine 12 yıl hapis

Eski Japon Kızıl Ordu üyesi Tsutomu Shirosaki, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bir otel odasından Japonya Büyükelçiliğine ateş eden kişiyi azmettirmek suçlamasından 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Asya 24.11.2016, 12:53 24.11.2016, 12:53
Eski Japon Kızıl Ordu üyesine 12 yıl hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya'nın Endonezya Büyükelçiliğine 1986'da yapılan başarısız saldırı girişiminin arkasındaki eski Kızıl Ordu üyesi 12 yıl hapse mahkum edildi.

Kyodo ajansının haberinde, Tokyo Bölge Mahkemesinin, eski Japon Kızıl Ordu üyesi Tsutomu Shirosaki'yi, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bir otel odasından Japonya Büyükelçiliğine ateş eden kişiyi azmettirmek suçlamasından 12 yıl hapis cezasına çarptırdığı belirtildi.

Shirosaki aynı yıl içinde Cakarta'daki ABD Büyükelçiliğine düzenlediği roketli saldırı nedeniyle ABD'de 10 yıldan fazla süre hapis yatmış, geçen yıl serbest bırakılmıştı.

Japon yetkililer, 68 yaşındaki Shirosaki'yi ülkeye dönüşünün ardından yeniden tutuklamıştı.

Vietnam'ın işgaline karşı bir hareket olarak 1960'lı yıllarda ortaya çıkan, 1970'li ve 80'li yıllarda dünya genelinde pek çok saldırı düzenleyen Japon Kızıl Ordu örgütü, kapitalizmin yıkılmasını hedeflemiş ve üyeleri mücadelelerini denizaşırı ülkelere taşımadan önce Japonya'da ABD güçlerine karşı sürdürmüştü.

Bir zamanların en korkulan gerilla örgütlerinden Japon Kızıl Ordu'nun kurucusu Fusako Shigenobu, Lübnan'da yaşadığına inanıldığı için 25 yıldan fazla süren kaçaklık döneminden sonra 2000 yılının kasım ayında Japonya'nın batısında yakalanmıştı. Shigenobu, yakalanmasının ardından 2001 yılında mücadelesini yasal çerçevede sürdürmek için örgütü feshettiğini açıklamıştı.

Hollanda'nın Lahey kentindeki Fransız Büyükelçiliğinde 1974'te düzenlenen rehin alma eylemi nedeniyle 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Japon Kızıl Ordu lideri Shigenobu'nun cezası 2007 yılında onaylanmıştı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?