Eski Kırgız lidere 24 yıl ceza

Kırgızistan eski devlet başkanı Kurmanbek Bakiyev'e gıyabında yargılandığı davada 24 yıl hapis cezası verildi.

Asya 12.02.2013, 21:19 12.02.2013, 21:19
Eski Kırgız lidere 24 yıl ceza

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan eski cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev görevi suistimal suçlamasıyla yargılandığı davada 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bakiyev yurtdışına kaçtığı için gıyabında yargılanıyordu.

Kurmanbek'in kardeşi Zinaiş de güvenlik birimlerinin başkanı olduğu dönemdeki icraatlarıyla bağlantılı olarak yargılanıyordu.

Zinaiş'in de cinayet suçlaması mahkeme heyeti tarafından sabit bulundu; sanık ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Zinaiş'e getirilen suçlamalar arasında üst düzey yetkililerden Meded Sadirulof'un öldürülmesinde dahli olduğu da bulunuyordu.

Eski devlet başkanı 2010 yılında görevden uzaklaüştırılmıştı; Kurmanbek'in devrilmesinde toplumsal olaylar ve gösteriler etkili oldu.

İki lider Belarus'a kaçmış, burada siyasi sığınma hakkı elde etmişti.

Kurmanbek yeni yönetimi tanımadığını açıklıyor.

Kırgızistan eski Sovyet cumhuriyetleri arasında en serbest yönetime sahip olanı olarak görülüyordu ancak 2005 yılındaki olaylar Askar Akayev'in uzaklaştırılması Kurmanbek'in göreve getirilmesiyle sonuçlanmıştı.

Kurmanbek'in dönemi siyasi tıkanıklığın belirleyici olduğu bir dönem oldu; muhalefetle de sert atışmalar oldu; muhalifleri devlet başkanının giderek otoriter bir eğilim sergilediği eleştirisini getirdi, yolsuzlukla suçladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?