banner39

Eski Malezya Başbakanı Necip, yolsuzluk davası öncesi Amerikan halkla ilişkiler şirketiyle anlaştı

Malezya'nın eski Başbakanı Necip Rezak, Malezya Kamu Kalkınma Fonu (1MDB) yolsuzluğuna karıştığı iddia edilen eski Goldman Sachs yöneticisi Roger Ng davası öncesinde New York merkezli halkla ilişkiler (PR) ajansıyla anlaşma yaptı.

Asya 10.03.2022, 10:11 10.03.2022, 15:44
Eski Malezya Başbakanı Necip, yolsuzluk davası öncesi Amerikan halkla ilişkiler şirketiyle anlaştı

Politico'nun haberine göre, söz konusu dava öncesinde New York merkezli "Karv Communications" PR şirketi, eski Başbakan Necip'in avukatı Tania Scivetti'ye 140 bin dolar karşılığında iki aylık hizmet verecek.

Şirket sözcüsü Politico'ya verdiği demeçte, Karv Communications şirketinin "Necip'in eylemlerinin ve görüşlerinin ABD medyası tarafından anlaşılmasını ve New York'ta sürmekte olan Roger Ng davasının detaylarının da ABD medyasında doğru bir şekilde sunulmasını sağlamak için" işe alındığını söyledi.

Karv Communications PR şirketi internet sitesinde kendisini, “sofistike kurumsal ve finansal iletişim, kriz ve kişisel itibar yönetimi, dava desteği ve halkla ilişkiler konularında uzmanlaşmış, küresel olarak tanınan bir stratejik iletişim firması” olarak tanımlıyor.

Eski Başbakan Necip Rezak tarafından 2009'da kurulan ve 2015'te yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen 1MDB fonundan 4,5 ila 7 milyar dolar kaçırıldığı tahmin ediliyor.

Yolsuzluğa karışan eski Başbakan Necip'e 12 yıl hapis ve 210 milyon Malezya ringgiti (yaklaşık 52 milyon dolar) para cezası verilirken, Malezya 12 ülkede kayıp fonların peşinden gitmeyi sürdürüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?