banner39

banner35

Eskişehir'de Kırım Tatarları'na destek eylemi

Ukrayna'daki iç karışıklıklardan sonra Kırım'da başgösteren ayrılık ve işgal tehlikesi, Türkiye'deki Tatarları da harekete geçirdi. Eskişehir'de toplanan Kırım Tatarları, hükümetin bir an önce adım atmasını istedi

Asya 01.03.2014, 18:02 01.03.2014, 18:08
Eskişehir'de Kırım Tatarları'na destek eylemi

Eskişehir Kırım Derneği tarafından Porsuk Bulvarı'nda basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına aralarında CHP Eskişehir Milletvekili ve Odunpazarı Belediye Başkan adayı Kazım Kurt, Eskişehir'in eski valisi ve MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kadir Çalışıcı, Saadet Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fesih Bingöl, Türk Ocağı Başkanı Prof.Dr. Nedim Ünal, çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. Kalabalık sık sık 'Kırım Türk'tür Türk kalacak' ve 'Hükümet uyuma Kırım'a sahip çık' şeklinde sloganlar attı.

Kalabalıktakilerden bazıları Kırım'da yaşanacak olan muhtemel bir katliamın önüne geçilmesini, buradaki Kırım Türkü Tatarlara sahip çıkılmasını gerektiğini belirtti.

Kalabalığa hitaben konuşan Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Evren Olcay, 2 Şubat günü Ukrayna Parlamentosu'nun Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'i görevden almasıyla başlayan gelişmelerin ülkeyi bölme aşamasına getirdiğini söyledi. Olcay, Ukrayna'da yaşanan bu kaos ortamının bizim için en önemli kısmı, Kırım özerk Cumhuriyeti'ne olan etkisidir. Kırım Meclisinde silahların gölgesinde alınan referandum kararında halka, 'Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin bağımsız devlet olarak Ukrayna sınırları içinde ikili anlaşmalar uyarınca varlığını sürdürmesini onaylıyor musunuz' sorusu sorularak Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasının yolu açılacaktır. Karar, Ukrayna'nın bölünmesine ortam hazırlayacak bir gelişmedir ve sonucu önceden bellidir. Amaç, Kırım'ın Rusya Federasyonu'na bağlanmasıdır dedi.

Şuanda Kırım'ın bağımsızlığı demek, Kırım'da yaşayan Kırım Tatarlarının halklarının ortadan kaldırılması anlamına geleceğini söyleyen Olcay konuşmasını şöyle sürdürdü: Çünkü Kırım'da yaşayan nüfusun yüzde 60'ı Rus'tur. Üstelik Rusya donanmasının en büyük birimlerinden birisi Sivastopal'da konuşlanmıştır. Dolayısıyla bu bölge Rus egemenliğine yatkın bir bölgedir. Kırım Tatarları Kırım'ın esas sahibi olan yüzyıllarca orada yaşayan bir millettir. Çeşitli sürgünlerden sonra 1990'dan itibaren yeniden dönen ve şuanda 300 bin civarında nüfusa sahip olan Kırım Tatarları, Kırım'da Ukrayna vatandaşı olarak Ukrayna'ya bağlı, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve demokratik yönetimine saygı duyarak yaşamaktadırlar. Şuanda yaşanan olay aslında Kırım'da yüz yıllardır yaşanan Kırımlıları, Ruslaştırma politikasına katkı sunma çabasıdır. Kırım'da gerginlik o denli tırmanmıştır ki üniformalı ve silahlı kişilerce geçtiğimiz günlerde parlamento ve başbakanlık binası dün de havaalanı işgal edilmiştir.

Tatarların meşru temsilcisinin Kırım Tatar Meclisi olduğunu belirten Evren Olcay, Eskişehir Kırım Derneği olarak Kırım Tatar Milli Meclisine geçmiş dönemde olduğu gibi bundan sonrada destek vereceklerini belirtti.

Yaşanan gelişmelere hükümetin kayıtsız kalmaması gerektiğini iade eden Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Evren Olcay, Günümüzde başta Eskişehir olmak üzeri Kırımdaki Tatar nüfusundan daha çok Kırım Türkü Anadolu'da yaşıyorsa, bunun sebebi Kırım Hanlığının Rus nüfuzuna geçmesidir. Dileğimiz, Kırım'daki gerginliğin bir an önce sona ermesi, Kırım Türklerinin hakları ile geleceklerinin teminat altına alınmasıdır. Bu sebeple Eskişehir'de yaşayan Kırım kökenli Türk vatandaşları olarak Hükümetimizin ve Dışişleri Bakanlığımızın gelişmelere kayıtsız kalmamasını ve Kırım'da insanca yaşama hakkı olan Kırım Türklerinin onurunun korunası, güvenliklerinin sağlanması ve bölge barışının temini hususunda soydaşlarımıza sahip çıkarak bu konunun uluslar arası platformlarda takip edilmesini talep etmekteyiz şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından basın açıklamasına katılan yaklaşık 800 kişi çeşitli sloganlar atarak yürüdü. Yaklaşık 200 metre kadar yürüyüp Sağlık Müdürlüğü karşısına gelen kalabalık daha sonra dağıldı.

PUTİN, KIRIM'A MÜDAHALE İZNİ ALDI

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, Kırım'a askeri mudahalede bulunabilmek için meclisten gerekli izinleri aldı.

Rusya parlamentosu Putin'e Ukrayna'ya müdahale izni verdi, Kırım'da meydana gelen karışıklıkların ardından Ukrayna'nın doğu bölgelerinde de karışıklıklar başladı. Rusların yoğun olduğu bölgelerde hükümet binaları ablukaya alındı, Donetsk'te Ukrayna bayrağı yerine Rusya bayrağı çekildi

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?