banner15

Eşref Gani, Çabahar limanı için İran'a gidiyor

Afganistan Devlet Başkanı Gani Çabahar limanı inşaatının açılışı için İran'a gidecek. Ziyaret sırasında Hindistan'ın da aralarında bulunduğu üç ülke arasında birbirini anlama mutabakatı imzalanacak

Eşref Gani, Çabahar limanı için İran'a gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan, İran ve Afganistan hükümetleri birbirlerini anlama mutabakatı imzalayacak.

Afganistan Devlet Başkanlığı basın-sekreteri yardımcısı Dava Han Menapal, Azeri Trend haber ajansına yaptığı açıklamada ülke lideri Muhammed Eşref Gani’nin 23 Mayıs'ta Çabahar limanının inşaatının başlama törenine katılmak üzere İran'ı ziyaret edeceğini söyledi.

Menapal, ziyaret sırasında İran, Afganistan ve Hindistan arasında, birbirlerini anlama mutabakatı imzalanacağını söyledi.

Dava Han Menapal, Çabahar limanının Afganistan'a giden yolda en yakın İran limanı olduğunun altını çizdi. Menapal İran, Hindistan ve Afganistan arasında taşımacılık sektöründe daha fazla işbirliği için iyi bir zemin olacağı umudunu dile getirdi.

Haftabaşı gerçekleşecek ziyaret Afganistan Cumhurbaşkanının İran'a ikinci resmi ziyareti olacak. Geçtiğimiz yıl İran, bu liman bölgesinde 130 Afgan şirketine 50 hektar arazi tahsis etmişti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de üç ülke arasındaki mutabakatı imzalamak için yakın gelecekte İran’ı ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 16:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48