banner39

Facebook'tan Çin'e dönmek için özel sansür sistemi!

Facebook kurucusu, Çin bölgesindeki erişim yasağını aşabilmek için Çin'e özel sansür sistemi geliştirmeye başladı

Asya 24.11.2016, 15:57 24.11.2016, 18:11
Facebook'tan Çin'e dönmek için özel sansür sistemi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Facebook Çin için özel bir sansür mekanizması üretiyor. Haber The New York gazetesinde yer aldı.

Gazetedeki habere göre, Facebook yöneticisi Mark Zuckerberg' Çin başkanı Cumhurbaşkanı Xi Jinping de dahil olmak üzere Çin'deki bazı liderleri ile yakın ilişkiler geliştirmek istiyor. Haberde Mark Zuckerberg'in internet konusunu görüşmek için defalarca Çin'e giderek üst düzey liderlerle görüştüğü belirtildi. Üstelik ünlü girişimcinin işlerini hızlı yürütmek için Çince öğrenmeye başladığı da öne sürüldü.

Facebook çalışanları, Facebook kurucusunun şu anda Çin bölgesine girebilmek için, programların kontrolünü sağlayan özel bir sansür sistemi üretmeye çalıştıklarını açıkladı. Çin daha önce Facebook ağını kendi sınırları dahilinde kapatmıştı.

Üzerinde çalıştığı sistemde Facebook bizzat yayınları engellemeyecek. Bunun yerine, karşı tarafa kendi istediği yayınları yayınlama imkanı tanıyacak. Bu yöntemle Çin ülkedeki Facebook kullancılarının ağa göndermek istedikleri yazı, resim ve video programları kontrol ederek gönderilmesini sağlayacak.

Gazete, bunun Facebook'un ilan ettiği “dünyayı daha şeffaf ve birbirine bağlanan hale getirme” ilkesine zıt olduğunun çok açık olduğunu da vurguladı

 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?