banner39

Fildişi'nde gıda fiyatları katlandı

Tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından haftalardır siyasi krizle boğuşan Fildişi Sahili'nde gıda fiyatları astronomik rakamlara fırladı.

Asya 20.01.2011, 14:45 20.01.2011, 14:45
Fildişi'nde gıda fiyatları katlandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tansiyonun halen düşmediği ülkede, seçimden önce 1000 CFA francs (3.14 TL) olan şekerin fiyatı iki katına çıktı. Pirinç'e de yüzde 100 zam geldi. Başkent Abidjan yakınlarında yaşayan Lancine Toure adlı gazeteci, daha önce 4 kişilik ailesinin mutfak masrafı için haftada 5000 CFA francs ( 14.60 TL) harcarken, şimdi 8000 CFA francs (25 TL) ödediğini açıkladı. 

Bölgeden gelen bilgilere göre, Fildişi halkı bugünlerde daha çok domates, patlıcan ve bamba ile besleniyor, et fiyatlarının çok yüksek olmasından aşçılar kemik suyu kullanarak benzer lezzet yakalamaya çalışıyor. 

Abidjan limanının faaliyetlerini durdurması ile marketlerini ithal gıdaların doldurduğu komşu ülkelerde de durumun kötüye gittiği gelen bilgiler arasında. Alassane Ouattara taraftarlarının yaşadığı kuzey ile başkent arasında kesilen irtibatın bölgede herkese zarar verdiği söyleniyor. 

Halkın eski günlere dönerek gaz satıcılarından bütan alabilmek için uzun kuyruklar oluşturması da Fildişi'ndeki manzarayı gözler önüne seren başka bir durum. 

Koltuğunu bırakmaya Laurent Gbagbo taraftarlarının saldırılarına uğrayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oybirliğiyle çarşamba günü aldığı kararla ülkedeki barış gücü askerlerinin sayısını 2 bin artırma kararı aldı. 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?