banner15

Filipinler, ABD'den askerini çekmesini istedi

Filipinler'in bağımsız dış politika izleyeceğini açıklayan Duterte, ABD'nin Mindanao adasındaki askeri varlığını istemediğini ilan etti

Filipinler, ABD'den askerini çekmesini istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD'nin Filipinler'in güneyindeki Mindanao adasındaki askeri varlığını geri çekmesini istedi.

Philippine Star internet sitesinin haberine göre, bir yemin töreninde konuşan Duterte, ABD'nin adadaki askeri varlığının, çatışma dolu Mindanao'daki durumu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

"Özel kuvvetler, Mindanao'dan gitmeli" diyen Duterte, bölgede faaliyet gösteren Ebu Seyyaf'ın siyah-beyaz ayrımı yapmadan yakaladıkları Amerikalıyı öldürebileceğini belirtti.

Amerika'yı iki yüzlü olmakla suçlayan Duterte, kendisini dinleyenlere ABD askerlerinin 1906'daki Sulu eyaletinde yaptığı Moro Krateri Katliamının fotoğraflarını gösterdi.

"AMERİKA İLE BİRLİKTE OLDUĞUMUZ SÜRECE BARIŞ GELMEYECEK"

Duterte, "Buradaki cesetlere bakın, Amerika ile birlikte olduğumuz sürece bu topraklara barış gelmeyecek." ifadesini kullandı.

Filipinler'de 30 Haziran'da göreve gelen Devlet Başkanı Duterte, uyuşturucuya karşı mücadele başlatmış, bu süreçte uyuşturucu kaçakçısı olduğundan şüphelenilen 2 binin üzerinde kişi güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmalarda öldürülmüştü.

Laos'ta gerçekleşen G20 zirvesi sırasında ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmeye hazırlanan Duterte, bir gazetecinin görüşme sırasında uyuşturucu ile mücadele konusunda gelebilecek olası eleştirilere nasıl cevap vereceğini sorusunu sert cevap vermişti. ABD ve Obama'yı hakarete varan sözlerle eleştiren Duterte, kimsenin kendisine uyuşturucuyla mücadele konusunda hesap soramayacağını dile getirmişti.

Duterte, Ebu Seyyaf dışında ülkedeki Müslüman ve komünist silahlı gruplarla barış görüşmelerine hazır olduğunu duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2016, 19:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35